Trzmielojad zwyczajny (Pernis apivorus)

Nazywany/a też: trzmielojad, pszczołojad

By Antje Görtler (http://www.fotocommunity.de/pc/pc/display/12814057) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Średniej wielkości ptak szponiasty. Nieznacznie większy od myszołowa zwyczajnego. W kraju jest nielicznym wędrownym gatunkiem lęgowym. W locie przypomina myszołowa. Rozróżniany po długiej szyi i ogonie oraz po dziobie skierowanym do przodu.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Występuje w wielu odmianach barwnych (od ciemnych przez rdzawe po jasne). Głowa stosunkowo mała. Szyja nieco dłuższa. Tęczówki oczne żółte. Dziób ciemny, zaostrzony. Woskówka ciemna. Łuskowate pióra w okolicy oczu oraz dzioba. Skrzydła szerokie. Ciemna plama na nadgarstkach. Ogon długi, z ciemnym pasem na końcu. U typowo ubarwionego osobnika wierzch ciemnobrązowy. Spód jasny, ciemno prążkowany. Ogon również prążkowany. Nogi żółte, z czarnymi szponami. Dymorfizm płciowy widoczny. Głowa u samców jest niebieskoszara. Po za tym samce są nieznacznie mniejsze i intensywniej ubarwione. Dymorfizm wiekowy jest również zaznaczony. Osobniki młodociane przypominają myszołowa. Są ciemno ubarwione bądź kreskowane. U młodych w odróżnieniu od dorosłych dziób jest z żółtą woskówką, a tęczówka jest ciemna.
Czy wiesz, że...Nazwa łacińska apivorus oznacza zjadającego pszczoły i odnosi się do głównego składnika jego diety.

Występowanie

Występuje w całej Europie prócz północnych i zachodnich krańców półwyspu Skandynawskiego i znacznej części Wysp Brytyjskich. Ponadto występuje na Bliskim Wschodzie i na azjatyckiej Syberii od Europy po zachodnie krańce Mongolii. Zimuje w Afryce od Sahary po południowy skraj kontynentu.

Biotop

Zamieszkuje różnorodne środowiska. Głównie wybiera lasy, skraje lasów, niewielkie polany śródleśne i tereny otwarte w pobliżu lasów.

Lęgi

Gnieździ się na drzewie. Gniazdo (z materiałów roślinnych) budują oboje partnerzy, bądź zajmują opuszczone gniazda innych ptaków. Samica składa 1-2 jasne, ciemno plamkowane jaja. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi około miesiąca. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice.

Pokarm

Żywi się przede wszystkim pokarmem zwierzęcym: bezkręgowcami (w głównej mierze są to błonkoskrzydłe) oraz kręgowcami (ptakami, gadami, płazami). Pokarm zdobywa na ziemi.
Trzmielojad zwyczajny By Antje Görtler (http://www.fotocommunity.de/pc/pc/display/12814057) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Trzmielojad zwyczajny
Trzmielojad zwyczajny - samica

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Pernis
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź