Wargacz (Melursus ursinus)

Nazywany/a też: aswal

Fot. Asiir/Wikipedia
Długość ciała tego niedźwiedzia dochodzi do 180 cm, wysokość w kłębie do 80 cm, ogon ma długość 12 cm, a waga osiąga 145 kg. Ciało jest krępe, nogi krótkie o dużych stopach zakończonych potężnymi, zakrzywionymi pazurami. Wydłużony pysk zaopatrzony jest w ruchliwe wargi, które mogą się zwijać się w rurkę i długi język, brakuje w nim natomiast górnych siekaczy. Ciało pokryte jest gęstą , długą sierścią koloru brązowego lub czarnego, tworzącą na karku grzywę. Jasny, skąpo owłosiony pysk wyraźnie odróżnia się od reszty ciała.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Areał występowania wargacza obejmuje Indie, Nepal i Sri Lankę. Jest to gatunek silnie zagrożony wyginięciem w środowisku naturalnym w nieodległej przyszłości.
Czy wiesz, że...
  • Wargacze słyną z nawyku żywieniowego niezupełnie korzystnego dla ich zdrowia. Zjadają sfermentowane kwiaty roślin z rodziny sączyńcowatych, żeby uzyskać przyjemne oszołomienie alkoholem.

Tryb życia

Wargacz jest zwierzęciem aktywnym nocą. Nie zapada w sen zimowy. Zamieszkuje lasy monsunowe. Mimo stosunkowo krótkich nóg i ociężałego wyglądu może poruszać się bardzo szybko. Dzięki mocnym, zakrzywionym pazurom potrafi wspinać się na drzewa i zwieszać z konarów na wzór leniwca. Samiec ma tylko jedną partnerkę, prawdopodobnie tą samą przez całe życie.

Odżywianie

Główny pokarm wargacza stanowią termity, które wysysa z termitier uprzednio rozgrzebanych pazurami. Podobnie postępuje w przypadku mrówek. Ten sposób odżywiania umożliwia mu odpowiednio przystosowany pysk: wklęsłe podniebienie, zamykane nozdrza, elastyczne wargi i brak górnych siekaczy. Niedźwiedź ten chętnie zjada także miód i jaja ptasie.

Rozmnażanie i rozwój

Wargacze żyjące w Sri Lance rozmnażają się o dowolnej porze roku, w Indiach pora godowa trwa od kwietnia do czerwca. Po ciąży trwające 7 miesięcy samica rodzi najczęściej 2 młodych (ew. 1 lub 3). Młode są noszone przez samicę na grzbiecie. Długość życia tego gatunku wynosi 30 lat.
Wargacz, Melursus ursinus, Sloth Bear Fot. Asiir/Wikipedia

Galeria zdjęć

Wargacz, Melursus ursinus, Sloth BearWargacz, Melursus ursinus, Sloth Bear
Wargacz, Melursus ursinus, Sloth Bear

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Melursus
Gatunek:Wargacz
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź