Buffalo czarny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Karpiokształtne Czukuczanowate Ictiobus Buffalo czarny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Buffalo czarny (Ictiobus niger)

Źródło: Wikipedia
Spis treści

Występowanie

Pierwotnym obszarem występowania buffalo czarnego jest dorzecze Missisipi wraz z wpadającymi do niej Missouri, Ohio i Arkansas. W latach siedemdziesiątych został sprowadzony do byłego ZSRR – głównie do stawów na Ukrainie. W Polsce wprowadzany był do niektórych stawów rybnych i innych zbiorników.

Budowa zewnętrzna

Głowa duża, zaokrąglona, pozbawiona łusek. Oczy średniej wielkości. Pysk tępo zakończony. Otwór gębowy mały, dolny, otoczony grubymi wargami. Szczęka górna sięga przed krawędź oka. Zęby gardłowe jednoszeregowe, krótkie. Ciało wydłużone, szerokie, lekko spłaszczone oraz nieznacznie wygrzbiecone. Ubarwienie grzbietu ciemne, od szaroniebieskiego do czarnego. Barwa boków brązowa. Spód biało żółty. Łuski pokrywające ciało duże, cykloidalne. Linia boczna pełna. Płetwa grzbietowa długa, sięgająca do trzonu płetwy ogonowej. Cztery pierwsze promienie płetwy grzbietowej wyższe od pozostałych. Płetwy (prócz płetwy grzbietowej) zaokrąglone. Płetwa ogonowa rozwidlona. Dymorfizmpłciowy zaznaczony w okresie rozrodczym.

Biologia

Naturalnie ryba ta zamieszkuje duże rzeki – ich głębokie partie. Spotykana jest również w mniejszych rzekach o silnym prądzie. Preferuje miejsca o dnie kamienistym, żwirowym i piaszczystym. W okresie rozrodczym zbiera się w większe grupy. Jedna samica odbywa tarło z kilkoma samcami. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do maja-czerwca. Samica składa ikrę na dno o podłożu piaszczystym lub żwirowym. Może złożyć do 1 miliona ziaren ikry. Średnica jaj wynosi od 1,8 do 2,4 mm. Wylęg następuje po dwóch do pięciu dni (przy wyższej temperaturze wodzie wylęg następuje szybciej). W zależności od rozmieszczenia geograficznego dojrzałość płciową osiąga między drugima siódmym rokiem życia, samce wcześniej od samic. Pożywia się dennymi bezkręgowcami (mięczakami, skorupiakami oraz larwami owadów), a także pokarmem roślinnym. Ryba długowieczna, żyjąca do ponad 20 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
4.6/5 - (10 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!