Delfin butelkonosy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Walenie Delfinowate Tursiops Delfin butelkonosy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Delfin butelkonosy (Tursiops truncatus)

Nazywana/y także: afalina, butlonos, butlonos zwyczajny, delfin butlonosy
Delfin butelkonosy,Tursiops truncatus,Bottlenose dolphins
Spis treści

Wygląd

Poszczególne osobniki delfina butelkonosego znacznie różnią się wielkością, długość ich ciała waha się w granicach 1,75 -4 m, a waga 150 -300 kg. Charakterystyczną cechą wyglądu (której delfin ten zawdzięcza swoją nazwę) jest tzw. „dziób”, czyli wydłużony pysk przypominający górną część dawnych butelek na dżin. Pysk ten sprawia wrażenie jakby uśmiechniętego. Grzbiet i wszystkie płetwy są ciemnoszare, boki mają jaśniejszy odcień, a strona brzuszna jest biała lub różowa.

Występowanie

Delfin butelkonosy zasiedla wszystkie oceany i morza strefy umiarkowanej. Pojawia się w Morzu Północnym, a nawet w Bałtyku. Nie spotyka go się w rejonach polarnych.

Tryb życia

Delfin butelkonosy ten żyje w gromadach opartych na bardzo silnych więziach. Lubi działania grupowe – zabawy, posiłki, które wzmacniają więzi pomiędzy członkami stada. Delfiny butelkonose porozumiewają się między sobą przy pomocy różnorodnych dźwięków – gwizdów, cmoknięć itp., które już od dawna są przedmiotem badań naukowców próbujących utworzyć słownik języka delfinów. Główna aktywność tych zwierząt zaczyna się wieczorem. Do typowych zachowań delfina butelkonosego należy towarzyszenie płynącym statkom. Unosi się on na falach dziobowych nieraz całymi godzinami, co pomaga mu przemierzyć znaczne odległości bez dużego wysiłku. Do orientowania się pod wodą wykorzystuje proces echolokacji. Polega on na tym, że delfin wytwarza dźwięki o wysokiej częstotliwości, często nie słyszalne dla człowieka, które odbijają się od obiektu i powracają do zwierzęcia przynosząc mu informacje o otoczeniu. Echo to nie jest odbierane przez narząd słuchu, lecz przez zęby dolnej szczęki, skąd wibracje przenoszą się do kości szczęki i dalej do ucha środkowego.

Odżywianie

Delfin butelkonosy odżywia się głównie niewielkimi i średnimi rybami przydennymi, ale również głowonogami i skorupiakami. Żeruje przede wszystkim w nocy.

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża delfina butelkonosego trwa około roku. Na świat przychodzi tylko 1 młode, którego długość wynosi ok. 1 m. Młode ssie mleko przez 18 miesięcy.

5/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments