Koliberek żarogłowy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Krótkonogie Kolibrowate Calypte Koliberek żarogłowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Koliberek żarogłowy (Calypte anna)

By Pacific Southwest Region [CC BY 2.0 or Public domain], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wygląd

Koliber średniej wielkości. Głowa duża. Tęczówka oczna ciemna. Dziób ciemny, wąski, średniej długości. Ciemię (u samców) oraz gardło (u obu płci) pokryte różowoczerwonymi piórami, o metalicznym połysku. Ciemię u samic zielonkawe. Sylwetka krępa. Grzbiet zielonkawo-brązowy. Strona brzuszna szarawa bądź biaława. Ogon ciemny i szeroki, u samic z białymi końcówkami. Nogi krótkie. Dymorfizm płciowy jest zaznaczony. Samce są barwniejsze od samic. Samice przypominają samice innych gatunków kolibrów. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych samic.

Występowanie

Koliberek żarogłowy występuje głównie w zachodnich Stanach Zjednoczonych oraz na niewielkim obszarze południowo-zachodniej Kanady i północno-zachodniego Meksyku. Występuje na obszarach położonych na zachód od Gór Skalistych. Nie odlatuje na zimowiska, poza okresem rozrodczym koczuje w pobliżu miejsc gniazdowania lub oddala się nieznacznie.

Biotop

Koliberek żarogłowy gniazduje głównie w świetlistych lasach, ogrodach i parkach. Preferuje obszary częściowo otwarte. Poza okresem rozrodczym ptak spotykany jest na bardziej otwartych przestrzeniach, rzadko porośniętych drzewami.

Lęgi

Gatunek poligynandryczny. Odbywa loty godowe. Gniazdo buduje samica, w krzewie bądź na drzewie. Do jego budowy używa materiałów roślinnych, pajęczyny, piór puchowych oraz sierści. Do lęgów przystępuje od grudnia do maja. Może odbyć dwa lub trzy lęgi w ciąg roku. Samica składa dwa białe jaja. Tylko samica wysiaduje jaja oraz opiekuje się potomstwem. Czas wysiadywania wynosi od dwóch do trzech tygodni. Młode opuszczają gniazdo po kolejnych trzech-czterech tygodniach. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia. Koliberek żarogłowy żyje do 8 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Pokarm

Koliberek żarogłowy pożywia się nektarem kwiatów, który spija długim językiem, a także drobnymi bezkręgowcami, chwytanymi w locie. W nocy poprzez zmniejszenie tempa metabolizmu zapada w stan odrętwienia.

4.7/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments