Koliberek hawański (Mellisuga helenae)
Wstęp
Gatunek rzadki. Na liście IUCN ma kategorie NT- bliski zagrożenia. Głównym zagrożeniem dla koliberka hawańskiego jest degradacja siedlisk, zmniejszająca dostępność miejsc na gniazdowanie oraz ilość gatunków roślin, którym się żywi. Na wolności żyje do 8 lat.
Wygląd
Tęczówka oczna ciemna. Dziób ciemny, prosty i wąski. Nogi czarne. Grzbiet u samców niebiesko-zielonkawy. Brzuch białoszary, nakrapiany. U samic wierzch jest niebieskawo zielonkawy, spód jasnoszary. Dymorfizm płciowy koliberka hawańskiego jest widoczny. Samce są mniejsze i barwniej upierzone od samic. W okresie rozrodczym barwa piór staje się intensywna. W tym czasie ubarwienie głowy i gardła samców czerwono-różowe, z metalicznym połyskiem.
Występowanie
Koliberek hawański jest endemitem na archipelagu Antyli. Występuje na dwóch kubańskich wyspach: na największej – Kubie i drugiej, co do wielkości – Isla de la Juventud (Wyspa Młodości).
Biotop
Koliberek hawański zamieszkuje gęste lasy tropikalne i skraje lasów z licznymi krzewami, lianami i epifitami. Spotykany w ogrodach przy domach sąsiadujących z lasami. Ptak o aktywności dziennej. Prowadzi samotny tryb życia.
Lęgi
Gatunek poligyniczny. Do rozrodu przystępuje miedzy marcem a czerwcem. Gnieździ się 3-5 m nad ziemią, w krzewie lub na drzewie. Gniazdo w formie miseczki, zbudowane jest z włókien roślinnych oraz mchu. Wyścielone jest puchem, sierścią oraz włóknami roślinnymi i wzmocnione za pomocą pajęczyny. Samica składa 2 białe jaja. Czas wysiadywania wynosi ok. dwóch tygodni. Wyłącznie samica zajmuje się budową gniazda, wysiadywaniem jaj oraz opieka nad potomstwem. Młode opuszczają gniazdo po upływie 18-38 dni. Dojrzałość płciową koliber hawański osiąga w pierwszym roku życia.
Pokarm
Koliberek hawański pożywia się w głównej mierze nektarem kwiatów, który spija długim językiem, a od czasu do czasu żywi się także drobnymi bezkręgowcami (pajęczakami, owadami), chwytanymi w locie. Większość dnia spędza na pożywianiu się.