Muchołówka żałobna - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Muchołówkowate Ficedula Muchołówka żałobna
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Muchołówka żałobna (Ficedula hypoleuca)

Muchołówka żałobna - samiec, fot. Jesus Giraldo Gutierrez/Shutterstock
Spis treści

Wstęp

Ptak mniejszy od wróbla. W kraju jest bardzo licznym wędrownym gatunkiem lęgowym.

Wygląd

Tęczówka oczna ciemna. Dziób ciemny i spiczasty. Nogi czarne, dosyć krótkie. Na pokrywach skrzydeł biały wąski pasek. Białe boki ogona. W okresie godowym dymorfizm płciowy jest wyraźny. Wierzch ciała czarny (u większości samców) lub ciemnobrązowy (u pozostałych., Spód ciała biały. Czoło z jedną lub dwoma małymi, białymi plamkami. Podbródek i gardło białe. Na skrzydle biała wstawka. Po za tym okresem samiec ubarwiony jak samica. Wierzch brązowy, spód jasny. Pierś jasnobrązowa. Brak plamek na czole. Osobniki młodociane podobne do samic.

Występowanie

Zamieszkuje niemal całą Europę, oprócz półwyspu Apenińskiego i Bałkanów. W Azji zasięg tego gatunku rozciąga się klinem od krańców północno-zachodnich po Ałtaj. Ponadto niewielkie populacje tego gatunku utrzymują się w Afryce: w Maroku, Algierii i Tunezji. Na zimowiska odlatuje do zachodniej Afryki, na tereny między Saharą, a Kotliną Kongo.

Biotop

Wybiera głównie stare lasy liściaste, parki, ogrody. Rzadziej, głównie na północy zasięgu, bory. Preferuje głównie zwarte drzewostany, lecz również spotykana w luźniejszych zadrzewieniach. Zimowiska spędza głównie na terenach afrykańskiej zadrzewionej sawanny.

Lęgi

Gatunek monogamiczny lub poligyandryczny. Gnieździ się w dziuplach drzew bądź w budkach lęgowych. Gniazdo wyściela liśćmi, mchem, korzonkami, trawą, piórami oraz sierścią. Samica składa od 5 do 7 niebieskawych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi około dwóch tygodni. Pisklętami zajmują się oboje partnerzy. Po podobnym czasie od wyklucia młode opuszczają gniazdo i przez jeszcze pewien czas są dokarmiane przez rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia.

Pokarm

W diecie dominuje pokarm bezkręgowy (owady, zarówno stadia dorosłe jak i ich larwy, pajęczaki). Pokarm zdobywa w locie, na ziemi bądź zbiera z liści.

4.7/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!