Nocek duży - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nietoperze Mroczkowate Myotis Nocek duży
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nocek duży (Myotis myotis)

Nazywana/y także: nietoperz duży
By Urheber: Manuel Werner, Germany, Wikipedia-Kontakt: https://de.wikipedia.org/wiki/Benutzer:Werner,_Deutschland [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wygląd

Głowa nieco jaśniejsza od grzbietu. Uszy szerokie oraz długie. Koziołek nożowaty, u większości zakończony czarną plamą. Pysk jasnobrązowy, długi i szeroki. Boki szyi oraz gardło żółtawe. Ubarwienie grzbietu w brązowych tonacjach. Spód ciała jest jaśniejszy, beżowy lub brudnobiały. Skrzydła szerokie, brązowawe. Osobniki młode są ciemniejsze od dorosłych, barwa sierści szara, pysk ciemny. Dymorfizm płciowy oznacza się w drugorzędowych cechach płciowych, widocznych tylko przy schwytaniu.

Występowanie

Nietoperz zamieszkuje znaczny obszar Europy; nie jest spotykany na Wyspach Brytyjskich, Skandynawii, na Korsyce i Sardynii najdalej na wschodzie występuje w zachodniej Ukrainie. Ponadto występuje na Bliskim Wschodzie: Turcji, Syrii, Libanie i Izraelu.

Tryb życia

Zwierzę o aktywności nocnej. Występuje na rozległych nizinach, w cieplejszych rejonach powyżej 800 m n.p.m. Zamieszkuje głównie lasy rożnego typu o ubogi podszycie. Spotykany jest również na otwartej przestrzeni pól uprawnych, pastwisk i łąk. Samice tworzą kolonie rozrodcze (liczące od kilkudziesięciu do kilku tysięcy osobników), samce żyją pojedynczo. Kolonie rozrodcze znajdują się na strychach, na poddaszach budynków. W sytuacji utraty kryjówki zasiedla także piwnice oraz jaskinie. Samce za letnie schronienie wybierają strychy, szczeliny budynku, dziuple drzew oraz budki dla nietoperzy. Ssak ten zimuje (od października do kwietnia) gromadnie w piwnicach, sztolniach, bunkrach, kopalniach, jaskiniach, szczelinach skał. Odbywa wędrówki sezonowe. W Polsce objęty ochroną ścisłą. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Dożywa maksymalnie do 25 lat.

Odżywianie

W głównej mierze pożywia się chrząszczami, ich larwami, pająkami oraz wijami.

Rozmnażanie i rozwój

Gody odbywają się w sierpniu, w kryjówkach samców (m.in. w dziuplach, skrzynkach dla nietoperzy), w tym czasie samica zostaje zaplemniona. Zapłodnienie następuje po wybudzeniu ze snu zimowego. Ciąża trwa od 40 do 70 dni. Między majem a czerwcem samica rodzi jedno młode. Po ponad miesiącu młode zyskuje zdolność lotu. Dojrzałość płciową osiąga już w pierwszym roku życia.

4.7/5 - (8 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo polecam

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!