Perlica - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Muchołówkowate Ficedula Perlica
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Perlica (Numida meleagris)

Nazywana/y także: perlica dzika, perlica zwyczajna, perliczka
Perlica, fot. Danny Ye/Shutterstock
Spis treści

Wstęp

Rozmiarami ciała można ją porównać do kruka, choć krępą sylwetką przypomina bardziej kuropatwę. W Polsce w naturze ptak niezaobserwowany, aczkolwiek można spotkać jego formy udomowione w wielu hodowlach. Bardzo towarzyski, tworzący stada. Prowadzi naziemny tryb życia, lata niechętnie.

Wygląd

Ptak o charakterystycznym wyglądzie. Głowa mała. Na ciemieniu brązowawa narośl. Na głowie naga skóra. Nagi, białoszary obszar wokół oczu i po bokach szyi. Czoło, okolice nasady dzioba oraz dzwonki czerwonawe. Tęczówki oczne brązowe. Dziób krótki, haczykowato zakończony. Nozdrza są nieopierzone. Od potylicy w kierunku końca szyi stroszą się cienkie pióra. Szyja średniej długości, stosunkowo cienka o szarobrązowym upierzeniu. Ciało krępej budowy. Ubarwienie ciała w szarej tonacji, w białej plamki. Skrzydła szerokie, o zaokrąglonych kształtach. Ogon ciemnoszary, w białe prążki. Nogi szarawe (u dzikich osobników) bądź pomarańczowo brązowawe (u hodowlanych), długie, bez opierzenia. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane są brązowoszare, w jasne plamki.

Występowanie

Naturalnym obszarem występowania perlicy jest niemal cała Afryka na południe od Sahary. Introdukowana została między innymi na Karaiby, do zachodniej Europy, na Madagaskar i do Australii. Ponadto często utrzymywana jest w hodowlach na całym świecie.

Biotop

Występuje w różnorodnych siedliskach: na sawannach, w rzadkich lasach, na łąkach i pastwiskach. Często spotykana na terenach rolniczych. Unika jedynie obszarów lasów tropikalnych i pustyń.

Lęgi

Gnieździ się w płytkim zagłębieniu w ziemi, w ukryciu roślinności. Gniazdo wyścielone jest trawą i piórami. Samica składa od 6 do 12 brązowawych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi 26-28 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo wkrótce po wykluciu.

Pokarm

W jej diecie znaleźć można zarówno pokarm roślinny (liście, korzenie, kwiaty, owoce, nasiona) jak i pokarm zwierzęcy: bezkręgowce (owady, pajęczaki, mięczaki) oraz kręgowce (płazy, gady, drobne ssaki). Pokarm zbiera z ziemi.

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Widziałem w gospodarstwie hodowane perlice które noc spędzały na gałęziach wysokiej gruszy kłócąc się o miejsce , wzniecając głośną , gdakającą kłótnię . Byłem zaskoczony gdyż nie widziałem nigdy tych ptaków na drzewie !