Raróg zwyczajny - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Sokołowe Sokołowate Falco Raróg zwyczajny
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Raróg zwyczajny (Falco cherrug)

Nazywana/y także: raróg
Raróg zwyczajny. By Bohuš Číčel (https://www.flickr.com/photos/bcicel/) (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Drapieżny ptak, większy od wrony siwej (Corvus cornix). Gatunkiem podobnym jest raróg górski (Falco biarmicus). Wędrowny gatunek, sporadycznie gniazdujący w naszym kraju, rzadko zalatujący. Jest gatunkiem zagrożonym wymarciem (kategoria EN na liście IUCN).

Wygląd

Oczy stosunkowo duże. Tęczówka oczna ciemna. Na głowie słabo wyraźny wąs. Brew jasna. Dziób krótki, haczykowaty. Woskówka żółta. Występuje zmienność w ubarwieniu. U typowej formy wierzch płowobrązowy. Głowa nieco jaśniejsza, jasnobrązowa. Ciemię jest kreskowane. Niewyraźny, wąski wąs. Spód białawy, intensywnie, brązowo kreskowany. Skrzydła szerokie. Ogon ciemnobrązowy, plamkowany na spodzie. Nogi są żółte, z czarnymi szponami. Brak dymorfizmu płciowego, choć samice są nieco większe. Osobniki młodociane są podobne do dorosłych. Woskówka szarawa. Wierzch ziemisty. Spód ciała kreskowany. Nogi szarozielone.

Występowanie

Zamieszkuje szeroki pas lądu w środkowej Eurazji: od Europy Środkowej, dalej poszerza się po południową Rosję na północy oraz po Iran, Afganistan i południowe Chiny na południu i ciągnie się aż do zachodnich Chin. Raróg w wysokich górach jest osiadły. Osobniki z pozostałych obszarów odlatują na zimę do południowej Azji oraz środkowej Afryki.

Biotop

Występuje na otwartych przestrzeniach: stepach, skrajach pustyń, półpustyniach i obszarach wysokogórskich.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się na skałach, drzewach, a także w opuszczonych gniazdach innych ptaków (czapli, krukowatych). Samica składa od 2 do 6 jasnożółtych bądź brązowawych, ciemnoczerwono nakrapianych jaj. Czas wysiadywania (przez samicę) wynosi miesiąc. Po około 40 dniach młode opuszczają gniazdo, przez jeszcze jakiś czas są dokarmiane przez rodziców. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź w trzecim roku życia.

Pokarm

Żywi się zwierzętami kręgowymi (ptakami oraz ssakami).

4.9/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments