Raszpla zwyczajna - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Chrzęstnoszkieletowe Raszplokształtne Raszplowate Squatina Raszpla zwyczajna
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Raszpla zwyczajna (Squatina squatina)

Nazywana/y także: raszpla, anioł morski, skwat
Raszpla zwyczajna
Spis treści

Występowanie

Historycznie zasięg występowania raszpli zwyczajnej obejmował wody przybrzeżne zachodniej i południowej Europy, oraz północnej Afryki. Raszple spotykane były od południowej Skandynawii, przez Wyspy Brytyjskie, wody Francji i Hiszpanii, Morze Śródziemne i Czarne, północno-zachodnią Afrykę, po Wyspy Kanaryjskie. Obecnie jest gatunkiem krytycznie zagrożonym, wyginęła na większości obszaru Morza Północnego i Morza Śródziemnego. Na obszarze całej Unii Europejskich obowiązuje zakaz połowów raszpli. Samice są większe od samców.

Budowa zewnętrzna

Raszpla zwyczajna należy do gromady ryb chrzęstnoszkieletowych (Chondrichthyes). Ciało jest w przedniej części jest grzbietobrzusznie spłaszczone. Strona grzbietowa ubarwiona jest różnorodnie, brązowo, szarawo lub zielonkawo, w ciemne i jasne plamy. Spodnia strona ciała jest biała. Głowa jest krótka, szeroka i zaokrąglona. Otwór gębowy szeroki, w położeniu końcowym. Szczeliny skrzelowe (5 par) znajdują się po bokach głowy. Małe oczy i półksiężycowate tryskawki umiejscowione są na wierzchniej stronie ciała. Płetwy piersiowe są szerokie i zaokrąglone. Płetwy brzuszne podobne są do płetw piersiowych, choć są nieco mniejsze. Na trzonie ogona znajdują się dwie płetwy grzbietowe, oddzielone wyraźną przerwą, bez kolców. Płetwa odbytowa nie występuje. Płetwa ogonowa jest nieasymetryczna, dolny płat jest większy od górnego.

Biologia

Raszpla zwyczajna zamieszkuje szelf kontynentalny do głębokości około 150 m. Występuje głównie w wodach słonych, rzadziej wpływa do słonawych estuariów. Preferuje lekkie dno muliste lub piaszczyste. Prowadzi przydenny tryb życia. Zwierzę o aktywności nocnej, dzień spędza zakopana w piaszczystym lub mulistym podłożu. Rozród odbywa się co dwa lata. Do rozrodu przystępuje w zależności od rozmieszczenia od grudnia do lutego bądź w lipcu. Jest rybą jajożyworodną. Ciąża trwa 8-10 miesięcy. Samica rodzi od 7 do 25 młodych. Młode po urodzeniu mierzą 24-30 cm. Dojrzałość płciową osiąga przy długość ciała 0,8-1,7 m. Gatunek na skraju wymarcia – ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Zagraża jej w głównej mierze nadmierne poławianie. Raszpla jest drapieżna, żywi się mięczakami, skorupiakami oraz rybami.

4.7/5 - (24 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!