Inteligencja u ryb. Czy ryby myślą?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Inteligencja zwierząt. Co świadczy o inteligencji płaszczki słodkowodnej?

Inteligencja zwierząt. Co świadczy o inteligencji płaszczki słodkowodnej?

Płaszczka słodkowiodna Potamotrygon motoro
Wikipedia, CC

Płaszczki słodkowodne potrafią korzystać z narzędzi,co oznacza że zwierzęta te mają duże zdolności poznawcze, świadczące o ich inteligencji. Wyniki badań opublikowało czasopismo „Animal Cognition”.

Płaszczki słodkowodne (Potamotrygonidae) spotykane są w wielu tropikalnych rejonach świata, gdzie zamieszkują przeważnie płycizny dużych rzek oraz starorzecza. Do niedawna uważano, że ryby chrzęstnoszkieletowe, do których należą płaszczki, mają ograniczone zdolności poznawcze. Wszystko przez to, że zwierzęta te są trudne do badania, stąd niewielu naukowców zajmowało się badaniem inteligencji tych ryb.

Wszystko zmieniło się jednak, gdy płaszczkami zainteresował się zespół naukowców z Izraela, Austrii i USA. W serii przemyślanych doświadczeń płaszczki musiały poradzić sobie z wyciągnięciem pokarmu z plastikowych tub. Sprytne ryby szybko odkryły, że aby dobrać się do jedzenia trzeba posłużyć się odpowiednio ukierunkowanym, silnym strumieniem wody. Co więcej, poszczególne osobniki korzystały z różnych strategii „łowieckich” co świadczy o dużych możliwościach poznawczych tych ryb. Płaszczki Potamotrygon castexi, które badali naukowcy to jednak nie jedyne ryby posługujące się wodą jako narzędziem. Strzelczyki indyjskie (Toxotes jaculatrix) potrafią strącać do wody owady siedzące na nadbrzeżnej roślinności. Pociskiem jest w tym wypadku strumień wody, a ryba celując bierze pod uwagę kąt załamania promieni świetlnych między wodą powietrzem.

Woda może być uznana za narzędzie, jest środkiem służącym do osiągnięcia celu. Jak powiedział biorący udział w badaniach, dr Michael Kuba z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie: „Nasze badania udowadniają, że płaszczki potrafią rozwiązywać problemy. Zwierzęta te długo pozostawały na marginesie badan naukowych, bo są większe i trudniejsze w utrzymaniu niż gupiki”. Lista zwierząt wykorzystujących narzędzia stopniowo się wydłuża, obejmuje już nie tylko niektóre małpy, delfiny i ptaki. Ostatnio do tego grona dołączyła ośmiornica, która kradła łupiny orzechów kokosowych i używała ich jako kryjówki.

Ekologia.pl
4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gdyby ryby miały tryby to by były okrętami podwodnymi.

nawet mrówki myśla, w tym przypadku zbiorowo

Ryby i inne zwierzęta niewątpliwie myślą i czują! wykorzystują inteligencje w inny sposób niż ludzie, a to wystarcza nam, żeby zakwestionować istnienie inteligencji u zwierząt.

Ryby wiedza, że nurkowie je obserwują i uciekają:) Ryby uczą się gdzie zdobyć jedzenie i gzie się ukryć:)

To dlaczego dają się złabać do sieci?
Albo na wędki ?