Szczudłak (Himantopus himantopus)

Wstęp
W kraju gatunek wędrowny, sporadycznie wyprowadza lęgi. Rzadko zalatujący. W locie nogi wyprostowane.
Wygląd
Ubarwienie ciała w czarno-białej kolorystyce. Cienki, prosty, długi dziób w ciemnej barwie. Głowa, spód ciała białe. Na głowie plamy czerni. Skrzydła, grzbiet jednolicie ciemne. Bardzo charakterystyczne dla niego długie, czerwone nogi. Dymorfizm płciowy nieznaczny. Samce mają wierzch ciała czarny, z metalicznym połyskiem, u samic wierzch jest ciemnobrunatny. Osobniki młodociane rozróżniane od dorosłych po bledszych nogach, łuskowaniu na skrzydłach, białym klinie na grzbiecie oraz po białym pasie na końcu skrzydeł.
Występowanie
Jego bardzo rozległy obszar gniazdowania rozciąga się w niemal całej strefie podzwrotnikowej i częściowo strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Eurazji zajmuje pas od półwyspu Iberyjskiego przez basen Morza Śródziemnego, Bliski Wschód, po wschodnie wybrzeża Azji. Obszary jego występowania znajdują się także na wschodzie Ameryki Północnej. Poza sezonem lęgowym przebywa na obszarach zwrotnikowych i w strefie równikowej w Ameryce Południowej, Afryce, południowej Azji i Australii.
Biotop
Związany z terenami podmokłymi takimi jak: mokradła, bagna. koryta rzek, brzegi jezior.
Lęgi
Gnieździ się w koloniach. Gniazdo w formie dołka w ziemi na brzegu, lub kopiec na pływającej roślinności. Oboje partnerzy uczestniczą w budowie gniazda, w wysiadywaniu oraz wspólnie opiekują się potomstwem. Jeden lęg w roku. Samica składa średnio 4 beżowe, ciemno plamkowane jaja. Wysiadywanie trwa około 22 do 26 dni. W okolicach piątego miesiąca osobniki młodociane stają się lotne. Po ponad dwóch miesiącach młode się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiągają 1-2 roku życia.
Pokarm
Żywi się głównie pokarmem zwierzęcym w postaci bezkręgowców (owady, mięczaki, skorupiaki, pajęczaki) które wyławia z wody długim dziobem. Do kręgowców którymi się pożywia zaliczyć można drobne ryby, kijanki.