Jaki jest najrzadszy grzyb w Polsce? Jaki jest najrzadszy grzyb w Polsce?
Miękusz szafranowy to jeden z najrzadszych grzybów rosnących w Polsce. Stwierdzono zaledwie trzy stanowiska, gdzie można ...
Macroskeledies Micas: ni to mysz, ni to słoń…Macroskeledies Micas: ni to mysz, ni to słoń…
Naukowcy odkryli nowy gatunek ssaka. Zwierzę jest wielkości szczura i spokojnie zmieści się w dłoni. Zdaniem naukowców ten ...
Zapylanie nie tylko dla pszczół
Zapylanie nie tylko dla pszczół
Nie tylko pszczołom zawdzięczamy owoce zapylania. W tym procesie bierze udział wiele innych owadów – m. in. muchówki, motyle a nawet mrówki. Takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach czasopisma PNAS.
Pająk, który śpiewa miłosne serenady
Czy pająki potrafią śpiewać?
Nie tylko ludzie wykorzystują muzykę w zalotach. Jest gatunek pająka, które w poszukiwaniu partnera, wygrywają miłosne serenady na liściach.
Chcesz się wyspać? Podziel się łóżkiem z psem
Chcesz się wyspać? Podziel się łóżkiem z psem
Masz problem ze spaniem? Może to zabrzmieć dziwnie, biorąc pod uwagę, że spanie ze wiercącymi się i chrapiącymi zwierzętami jest zapowiedzią nieprzespanej nocy. Jednakże badanie z Mayo Sleep Clinic (USA) wykazało, że wiele osób śpi lepiej, kiedy dzieli swoje łóżko z kudłatym przyjacielem.
Wierny jak żaba
Wierny jak żaba
Drzewołazy zamieszkujące lasy deszczowe łączą się w trwałe związki i w parach wspólnie wychowują kijanki. Według autorów artykułu z czasopisma „American Naturalist” to rzadki przykład na wierność w świecie płazów.
Czy polskie białko z rzepaku podbije świat?
Rzepak zamiast mięsa?
Białko z rzepaku, które mogłoby się stać alternatywą dla mięsa i soi? Nad takim rozwiązaniem pracuje łódzki start-up Napiferyn Biotech.
Robaczek świętojański. Rytuały godowe według świetlików
Świetliki i ich miłosna gra świateł
„Świętojański robak” – podobno takiej nazwy używał, opisując świetlika świętojańskiego (Lampyrus noctiluca) polski naturalista XVVIII wieku – kanonik Krzysztof Kluk. Niedawno minął czas tradycyjnie nazywany nocą świętego Jana, od której ów „robak” zyskał polską nazwę. Wiąże się to z tym, iż ...
Skrzydlatemu tłuściochowi łatwiej przeżyć migrację
Tłuściochowi łatwiej przeżyć migrację
Tłuszcz to jeden z ważniejszych bagaży, w jaki ptaki muszą się zaopatrzyć przed rozpoczęciem migracji.  O tym, jak ptaki przygotowują się do trwającej kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt dni podróży, którą muszą odbyć dwa razy w roku, opowiada w rozmowie z PAP dr Michał ...
Ptaki potrafią spać podczas lotu
Ptaki potrafią spać podczas lotu
Czy wiecie, że niektóre gatunki ptaków podczas swoich podniebnych migracji przysypiają? Takie zachowania zaobserwowano u ptaków z rodzaju fregat.
Pies ostrzeże cię przed rakiem prostaty
Psi węch ostrzeże cię przed rakiem
Psy są w stanie wywąchać w moczu lotne związki organiczne świadczące o tym, że dana osoba choruje na raka prostaty – wykazały badania włoskich naukowców.
Homoseksualizm chrząszczy ma sens!
Homoseksualizm chrząszczy ma sens!
Aktywność homoseksualna żuków może zwiększyć szanse reprodukcyjne – informuje National Geographic. Czy to oznacza, że zbliżenia owadów tej samej płci są uzasadnione z punktu widzenia interesów gatunku?

Pasaż zakupowy

Pasaż zakupowy