Czwartek 25.11.2021

Kryzys klimatyczny podnosi wskaźnik „rozwodów” wśród albatrosów

Kiedy związki się kończą, może to być spowodowane brakiem chemii między partnerami, a może po prostu brakiem czasu. Ale czy zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do rozstania ukochanych?Para albatrosów, fot. shutterstockPara albatrosów, fot. shutterstock

Nowe badanie sugeruje, że albatrosy – jedne z najbardziej lojalnych stworzeń na świecie – coraz częściej się „rozwodzą”. Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu i ocieplenie wód powodują wzrost wskaźników rozpadu związków albatrosów czarnobrewych.
Analizy zbierane przez 15 lat i opublikowane w czasopiśmie Royal Society dotyczyły 15 500 par lęgowych albatrosów, gniazdujących na Falklandach.

Podobnie jak ludzie, albatrosy również mają niezręczną fazę dorastania, próbując (czasem nieporadnie) wymyślić najlepszy sposób na wejście w związek. Ale ostatecznie, kiedy znajdą odpowiedniego partnera/partnerkę, zwykle trzymają się razem przez całe życie. Zaledwie 1% albatrosów rozdziela się po wyborze partnera życiowego.

„Monogamia i więzi długoterminowe są dla nich bardzo powszechne” – mówi Francesco Ventura, naukowiec z Uniwersytetu Lizbońskiego i współautor badania.

Jednak w latach objętych badaniem odsetek rozstań zwiększył się i aż 8% par albatrosów rozpadało się. Dlaczego tak się dzieje?

Zwykle „rozwód” albatrosów następuje, gdy para nie jest w stanie się rozmnażać. Ptaki rozstają się i znajdują nowych partnerów w następnym sezonie lęgowym. Ale odkrycie wykazało, że pary „rozwodziły się”, nawet jeśli miały udany sezon lęgowy.

Są dwie teorie – przekonuje Francesco Ventura. Jedna z nich mówi, że ogrzewające się wody zmuszają ptaki do dłuższego polowania i dalszego lotu. Jeśli ptaki nie wrócą na czas przed sezonem lęgowym, ich dotychczasowi partnerzy/partnerki mogą sobie znaleźć innego „ukochanego”. Inna teoria mówi, że hormony stresu u albatrosów rosną w trudniejszych warunkach, na przykład gdy wody są cieplejsze. Przy trudniejszych warunkach rozrodu i niedoborach pożywienia może to powodować większy stres, co przekłada się na „słabe wyniki” reprodukcyjne – co może ostatecznie doprowadzić do rozwodu, mówi Francesco.

Spadek liczebności populacji zmieniał wzorce godowe ptaków w inny sposób – zwiększa się liczba związków homoseksualnych. „Coraz częściej widzimy pary samców na Antypodach, których wcześniej nie obserwowaliśmy” – mówi dr Graeme Elliot, główny doradca naukowy w wydziale ochrony Nowej Zelandii, który od trzech dekad bada albatrosy. „Kilka procent samców łączy się w pary z innymi samcami, ponieważ nie mogą znaleźć partnerki”.

Albatrosy to jedne z najbardziej lojalnych stworzeń na świecie. Badania pojawiają się, gdy wiele międzynarodowych populacji albatrosów ma kłopoty. Niektóre dane z 2017 roku sugerują, że liczba par lęgowych tego gatunku jest nieco ponad połowa tego, co było w latach 80. XX wieku. Francesco mówi, że na Falklandach nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla populacji – ale na innych obszarach, gdzie zasięg albatrosów jest ograniczony, jest to poważne zmartwienie. „Temperatury rosną i będą rosły, więc może to wprowadzić więcej zakłóceń” – mówi.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Manish Pandey; “Climate change causing albatross divorce, says study”; bbc.com; 2021-11-25
Ocena (2.3) Oceń: