Sobota 21.09.2019

Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni

Połowa września to czas, kiedy da się słyszeć wokalne popisów majestatycznych jeleni. Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni.fot. shutterstockfot. shutterstock

Od połowy września, przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe stękanie i porykiwanie samców oraz ich uderzenia wieńcami o drzewa. To znak, że rozpoczęło się rykowisko.
Ryk godowy jelenia można usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia. A jakie miłosne odgłosy wydają jelenie podczas rykowiska? Możemy rozróżnić kilka podstawowych odgłosów: młodego byka szukającego łani, starego byka, byka stadnego, czy np. byka wyzywającego rywala do walki.

Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tzw. chmarę, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji. Na szczęście do walk dochodzi bardzo rzadko. Potęga głosu mocnego byka trzyma na dystans słabszych konkurentów.

Co ciekawe, podczas rykowiska zwierzęta tracą około 30 proc. masy swojego ciała. A to dlatego, że żyją głównie „miłością”, a zapasy energii uzupełniają głównie pijąc wodę.

Oprócz odgłosów, równie ważny jest zapach i prezencja. Okres rykowiska, to czas kiedy jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostków.

Rykowisko trwa cztery tygodnie. Wokalne popisy majestatycznych jeleni w pierwszej połowie października dobiegają końca.
Ekologia.pl


Ekologia.pl
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy