Ile jemiołuszek zliczysz wśród jemioły? Wielkie liczenie ptaków
W ostatni weekend stycznia w parkach i ogrodach tysiące wolontariuszy będą szukać jemiołuszek – ptaków wielkości szpaka z charakterystycznym czubkiem na głowie. Ten i inne gatunki będą liczone w ramach siódmej edycji dorocznego Zimowego Ptakoliczenia.
Zima wszystkim daje się ostro we znaki – również ptakom. Aby sprawdzić, jak sobie z nią radzą, co roku w ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) organizuje Zimowe Ptakoliczenie. Najbliższe odbędzie się 29-30 stycznia 2011. Akcja to kolejny przykład intensywnie rozwijającej się na świecie tzw. nauki obywatelskiej (citizen science) bazującej na współpracy naukowców i pasjonatów.
W akcji może wziąć udział każdy – wystarczy na specjalną kartę obserwacji wpisać wszystkie gatunki widziane przez godzinę w przydomowym ogrodzie, na skwerze czy lokalnym parku. Czasem nie trzeba nawet wychodzić na dwór – obserwacje można prowadzić również przez okno, popijając ciepłą herbatę. Nieznajomość ptaków i ich zwyczajów nie stanowi żadnej przeszkody – organizowana przez OTOP impreza ma właśnie zachęcić do poznania gatunków spędzających w Polsce zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. Wolontariusze OTOP podczas bezpłatnych wycieczek ornitologicznych podpowiedzą, na co zwracać uwagę przy rozpoznawaniu ptaków, oraz jak i czym je dokarmiać.
Wypełnioną podczas Zimowego Ptakoliczenia kartę trzeba wysłać do centrali OTOP lub zarejestrować wyniki na prowadzonej przez tę organizację stronie www.awibaza.pl (po wcześniejszej rejestracji). Zebrane obserwacje pomogą ornitologom w poznaniu sytuacji najczęściej spotykanych zimą gatunków. Wyniki z poprzednich lat pokazują, że w tej grupie prym wiodą wróbel, gawron i kaczka krzyżówka.
Wyjątkową sytuację odnotowaliśmy w styczniu 2007, gdy najliczniej notowanym gatunkiem okazał się kwiczoł. Co kilka lat w Polsce pojawiają się bardzo liczne stada tych drozdów przylatujące z północy i wschodu Europy – takie inwazje na pewno trudniej byłoby śledzić bez udziału naszych wolontariuszy. – mówi Antoni Marczewski, administrator serwisu awibaza.pl
Być może tym razem uczestnikom Zimowego Ptakoliczenia uda się zaobserwować nalot jemiołuszek, które w poszukiwaniu jedzenia docierają do Polski z lasów Skandynawii i północnej Rosji.
Na stronie internetowej OTOP (www.otop.org.pl) znajdą Państwo listę bezpłatnych wycieczek prowadzonych przez doświadczonych wolontariuszy OTOP, podczas których będą się dzielić swoją wiedzą. Zapraszamy również do odwiedzenia profilu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na Facebooku, i rozwiązania Quizu: „Jakim ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jesteś?”.