Kongres Biogospodarki – znak rozpoznawczy Łódzkiego
Łódź po raz czwarty staje się ekologicznym centrum Europy. To za sprawą Kongresu Biogospodarki, który przyciągnie do miasta 400 specjalistów z kraju i Europy.
Specjaliści już po raz czwarty spotkają się w Łodzi, by rozmawiać i wprowadzać konkretne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
– Wspólne działanie zawsze będzie miało większą moc – mówi Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego. – Jeden kraj, nawet najbardziej zaangażowany we wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju, nie zatrzyma degradacji i nadmiernej eksploatacji środowiska naturalnego. Tylko połączony wysiłek może ten proces spowolnić. Rozwój medycyny, biotechnologii, badania nad alternatywnymi źródłami energii i produkcja ekologiczna powinny służyć zarówno realizacji celów biznesowych, jak i chronić dobro nadrzędne – kondycję naszej planety, a więc stanowić bazę do dostatniego życia dla nas i przyszłych pokoleń.
Dlaczego akurat biogospodarka? – Człowiek w ciągu roku zużywa lub konsumuje dwa razy więcej zasobów naturalnych, niż środowisko jest w stanie odtworzyć. Ta niekorzystna zależność rodzi pytania o takie kierunki działań, by zabezpieczyć zasoby naturalne przyszłym pokoleniom. Ten ogólnoświatowy problem stał się zalążkiem działań, zmierzających ku temu, by do produkcji dóbr i usług w jak największym stopniu wykorzystywać odnawialne zasoby natury – wyjaśnia ekspert ds. biogospodarki, były minister nauki i były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.
Kongres współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi