Sprzątanie Świata - 16. edycja akcji
Ekologia.pl Wydarzenia Akcje Sprzątanie Świata – 16. edycja akcji

Sprzątanie Świata – 16. edycja akcji

Austriackie dzieci biorą udział w akcji sprzątania świata. Fot. Stadtgemeinde Weiz
Austriackie dzieci biorą udział w akcji sprzątania świata. Fot. Stadtgemeinde Weiz

W najbliższy weekend, 18-20 września, po raz 16. odbędzie się polska edycja akcji „Sprzątanie Świata”, którą corocznie organizuje Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia to „Pomagajmy Ziemi – codziennie”, a szczególna uwaga zostanie zwrócona na lasy i licznie występujące tam dzikie wysypiska.

Jak poinformowali organizatorzy akcji na konferencji prasowej, która odbyła się 16 września, liczba dzikich wysypisk w lasach szokuje. Lasy Państwowe wydają rocznie ok 20 mln zł na prace związane z ich uprzątaniem oraz na edukację z tym związaną.

Tymczasem lasy są doskonałymi pochłaniaczami dwutlenku węgla, przez co stabilizują klimat. W dodatku stanowią olbrzymie bogactwo form życia, jak również miejsce, w którym dobrze się czujemy.

Cały świat sprząta

Akcja „Sprzątanie świata” została po raz pierwszy zorganizowana w Sydney w Australii w roku 1989. Sprzątanie terenów portowych przez 40 tysięcy mieszkańców miasta stało się impulsem dla wielkiej, światowej akcji, której głównym celem – oprócz praktycznych  działań – jest kształtowanie świadomości ekologicznej.

Organizatorem międzynarodowej kampanii jest australijska organizacja Clean Up the World.

W Polsce akcja odbywa się od 1994 roku. Jej koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Tradycyjnie, w trzeci weekend września, przedsięwzięcie aktywizuje co roku młodzież ze szkół, pracowników firm, członków organizacji oraz tysiące wolontariuszy.

Program 16-ej edycji „Sprzątania Świata”

Gdańsk/Gdynia -19 września
Odbędzie się konkurs oczyszczania plaży dla dzieci i młodzieży z trójmiejskich szkół. Nurkowie z Naukowego Koła Badań Podwodnych „SeaQuest” zajmą się oczyszczaniem dna Bałtyku. Akcja jest częścią międzynarodowego projektu Fundacji Project AWARE, w ramach którego nurkowie z całego świata raz w roku wspólnie uczestniczą w oczyszczaniu lokalnego środowiska.

Kętrzyn – 18 września
Mieszkańcy oraz podmioty gospodarcze przyłączą się do działań o zasięgu ogólnomiejskim, podejmując prace porządkowych na terenach będących ich własnością lub miejscem zamieszkania.

Warszawa-Targówek, Aleksandrów Łódzki, Nowy Józefów, Sochaczew, Łódź, Poznań
Sprzątanie z wolontariuszami Procter&Gamble. Wolontariusze będą sprzątać tereny publiczne wraz z uczniami z miejscowych szkół.

Ostrowiec Świętokrzyski – 18-25 września
Odbędą się dwa „Pikniki edukacyjne”, podczas których zaprezentują się firmy i organizacje zajmujące się ekologią, ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. Zostanie zorganizowana zbiórka surowców wtórnych, za które będzie można otrzymać sadzonkę drzewka. Gimnazjaliści wezmą udział w cyklu zajęć edukacyjnych odbywających się na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych „Janik”, dzieci i młodzież posprzątają tereny wokół Ostrowca Świętokrzyskiego oraz pobliskie lasy.

Poznań – 18-19 września
25 tys osób z 93 szkół, 18 firm wywozowych świadczących usługi nieodpłatnie, pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posprzątają teren o powierzchni 700 ha.

Włocławek – 18 września
Wielkie sprzątanie miasta i okolic organizowane przez Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Włocławka.
    
Wałbrzych – 18 września
Delegacje szkół spotykają się na Białym Kamieniu, na terenie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, aby posprzątać miasto. Najlepsi zdobędą Puchar Przechodni Prezydenta Wałbrzycha.

Powiat pruszkowski – 18-20 września
Odbędzie się sprzątanie miasta i okolic. Uczestnicy akcji za aktywny udział zostaną nagrodzeni darmowymi sadzonkami drzewek. Zwycięskie sołectwo będzie mogło przez rok korzystać z darmowego kontenera na odpady.

Powiat Strzelecko-Drezdenecki – 2 października
Młodzież z Zespołu Szkół w Strzelcach Krajeńskich oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku – łącznie ponad 100 osób posprząta teren powiatu.

Program obchodów w Warszawie:

18 września

  • pracownicy z polskiego oddziału firmy SHARP Electronics (Europe) posprzątają Kampinoski Park Narodowy.
  • dzieci z Klubów Naszej Ziemi z warszawskiego Targówka posprzątają Kampinoski Park Narodowy.
  • W Parku Leśnym na Bemowie od godziny 11.00 w odbędzie się ekoedukacja połączona z ekozabawą. W planach sprzątanie, piknik, konkurs, ognisko.
  • O godz. 12.00 Stowarzyszenie Mieszkańców ul. Smolnej i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają na ul. Smolną 14 na happening inaugurujący Sprzątanie Świata 2009.

18-19 września

  • Eko Weekend nad Wisłą w ramach Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY! W ramach Festiwalu odbędą się Warsztaty, sprzątanie nabrzeża rzeki w rytm muzyki i koncert zespołu „Bauagan Mistrzów” na barce przy Moście Świętokrzyskim.

19 września

  • Ekologiczny rejs po Wiśle dla Ambasadorów, ich rodzin i pozostałych przedstawicieli ambasad. O godz. 12.30 odbędzie się konferencja prasowa na brzegu Wisły
  • Stowarzyszenie Mieszkańców „Sadyba” posprząta okolice Jeziorka Czerniakowskiego. Zbiórka o godz. 10:00 przy budynku WOPR, ul. Jeziorna.
4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments