Ubrania ekologiczne to wciąż jeszcze szlachetne, nieszkodliwe dziwactwo.
Ekologia.pl Kobieta Moda Ubrania ekologiczne to wciąż jeszcze szlachetne, nieszkodliwe dziwactwo.

Ubrania ekologiczne to wciąż jeszcze szlachetne, nieszkodliwe dziwactwo.

ODZIEŻOWE POLE
ODZIEŻOWE POLE

Wkładając bawełnianą koszulkę, mamy miłe uczucie obcowania z czymś naturalnym, ekologicznym. To niestety iluzja. Bawełna to włókno, którego produkcja jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska.

Uprawa bawełny stanowi zaledwie 3% areału rolnego na świecie, ale zużywa 22% środków chemicznych. Na naszą miłą dla ciała „naturalną” podkoszulkę wychodzi 20 dkg pestycydów zawierających m.in. cyjanek potasu oraz naled, trifluralin, propargit i inne szkodliwe dla nas substancje. Zabijają nie tylko szkodniki, ale przy okazji zatruwają glebę i żywność. Uprawy bawełny zużywają ogromne ilości wody, a włókna w większości przetwarzane są przy użyciu związków chemicznych, detergentów, substancji zmiękczających, barwników, wybielaczy.

Chcesz coś zmienić? Przerzuć się na ekologiczną alternatywę jaką jest nasz swojski len czy używane od wieków konopie.

  • nie alergiczne właściwości lnu, oraz jego hamujący wpływ na rozwój bakterii i grzybów, ze znanych włókien to właśnie len stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry. Len posiada niską zdolność do pochłaniania elektryczności statycznej, za to, co ważne sam nie jest jej źródłem. Ma to największe znaczenie dla osób o wrażliwej skórze, dla których obecność ładunków elektrycznych jest niepożądana. Włókna lniane mają zdolność do pochłaniania znacznej ilości wody, przy czym nawet po zaabsorbowaniu wilgoci do 1/5 swojej masy tkanina lniana nie robi wrażenia wilgotnej.
  • hipoalergiczne są również konopie, nie drażnią skóry i wspaniale oddychają. Konopie mają doskonałe właściwości izolujące i przewodzące. W porównaniu z odzieżą z bawełny, odzież z konopi jest cieplejsza, ale i lepiej oddycha. Molekuła włókna konopnego ma kształt rurki, co sprawia, co sprawia, że wychwytuje ona wilgoć ciała, materiał szybko schnie i daje poczucie ciepła nawet gdy jest zimno. Materiał z konopi jest bardzo odporny na pleśń i bakterie. Konopie zapewniają nieporównywalną z innymi materiałami ochronę przed promieniowaniem UV.
  • bawełna organiczna uprawiana jest w sposób nie szkodzący środowisku , a proces produkcji odbywa się pod ścisłą kontrolą i według określonych norm.
  • nie mniej wartościowych właściwości mają: juta, sizal, ramia.
  • włókno jedwabiu powstające na bazie trzech białek jest jednym z najmocniejszych, najzdrowszych i najszlachetniejszych włókien świata.

Odzież z ekologicznych materiałów jest ważnym składnikiem ekologicznego stylu życia. Jest zdrowa, wygodna a przede wszystkim przyjazna środowisku.

Autor: Marzena Ratowska

4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

https://www.cataleya.sklep.pl/ t-shirty z bawełny organicznej