Woda rozmarynowa - właściwości, działanie i zastosowanie wody rozmarynowej

Dzięki mediom społecznościowym woda rozmarynowa stała się hitem w kategorii pielęgnacji włosów. Jako naturalna alternatywa dla drogich i naszpikowanych chemią kosmetyków przyciąga coraz większe rzesze zainteresowanych. Jej główną zaletą ma być wyraźne zwiększanie tempa wzrostu włosów. Czy efekty są rzeczywiście tak spektakularne? Jakie inne korzyści dla urody przynosi woda rozmarynowa?Rozmarynowa woda jako tonik do twarzy, fot. Nick Alias/ShutterstockRozmarynowa woda jako tonik do twarzy, fot. Nick Alias/Shutterstock
  1. Tradycyjne wykorzystanie rozmarynu
  2. Co to jest woda rozmarynowa?
  3. Przepis na wodę rozmarynową
  4. Aktywne składniki wody rozmarynowej
  5. Woda rozmarynowa na włosy
  6. Inne zastosowania wody rozmarynowej
Ze źródeł historycznych wynika, że już starożytne Egipcjanki korzystały z upiększających dobrodziejstw rozmarynu (Salvia rosmarinus), ziela typowego dla basenu Morza Śródziemnego. Dziś, gdy zapytać Google o „rozmaryn” i „kosmetyki” otrzymamy ponad 2,3 miliona wyników obejmujących aromaterapię, dezodoranty, kremy przeciwzmarszczkowe, balsamy po golenia, a także wodę rozmarynową. Z czego wynika olbrzymia popularność rozmarynu?

Tradycyjne wykorzystanie rozmarynu

W antycznym Egipcie kremy i olejki na bazie rozmarynu i ziół takich jak rumianek, mirra czy tymianek były wykorzystywane dla ochrony skóry przed pustynnym gorącem. Umieszczane w grobach faraonów bukiety z aromatycznych gałązek miały ułatwiać im pośmiertną wędrówkę.

Żyjący w I w. p.n.e. Pedanios Dioskurydes, grecki lekarz i botanik, polecał rozmaryn do zewnętrznego stosowania w przypadku zmęczenia ciała. W jego dziele „De Materia Medica” znajdują się również wskazania, aby stosować go do aromatyzowania pomieszczeń i zwalczania insektów. Inni antyczni lekarze, Hipokrates, Awicenna oraz Galen, polecali z kolei olej z rozmarynem do leczenia ran. Warto dodać, że stosowane wewnętrznie ziele cieszyło się wielkim uznaniem w kontekście chorób serca, nerekukładu pokarmowegodróg oddechowych, reumatyzmu, cukrzycy, a nawet zaburzeń miesiączkowych.

W XIV w. Elżbieta Łokietkówna, ówczesna królowa Węgier, miała stosować dla urody wodno-alkoholowy ekstrakt z rozmarynu. Oprócz tych próżnych zastosowań dym z palenia Salvia rosmarinus był szeroko stosowany w XVI w. jako ochrona przed dżumą, a później w czasie II Wojny Światowej w celu dezynfekcji szpitali polowych.

Co to jest woda rozmarynowa?

Woda rozmarynowa jest tak naprawdę naparem z ziela Salvia rosmarinus. Jako wodny ekstrakt zawiera związki, które rozpuszczalne są w wodzie, przez co różni się składem od olejku rozmarynowego.

Do przygotowania wody rozmarynowej warto użyć wody destylowanej, która wolna jest od niekorzystnych dla włosów minerałów decydujących o twardości wody. Rozmaryn może mieć natomiast postać świeżego ziela (całych gałązek) lub suszonego. Wykorzystać można rośliny z ogrodu bądź uprawiane w domu na parapecie, jak również surowiec kupny ze sprawdzonego źródła.

Przepis na wodę rozmarynową


Składniki:
  • 1 litr destylowanej wody
  • ½ szklanki suszonego ziela rozmarynu lub 24 duże gałązki świeżego rozmarynu

Przygotowanie:
Ziele i wodę połącz w garnku z nierdzewnej stali i postaw na palnik. Podgrzej do temperatury waru, zmniejsz ogień i gotuj pod przykrywką przez 30 minut. Wyłącz płytę i pozostaw całość do wystudzenia. Na koniec przecedź mieszankę przez sito i przelej uzyskany napar do zamykanej szklanej butelki lub słoika. W tej postaci możesz ją przechowywać w lodówce przez 7 dni.
Do przygotowania wody można wykorzystać świeży lub suszony rozmaryn, fot. 5PH/Shutterstock

Aktywne składniki wody rozmarynowej

Woda rozmarynowa przede wszystkim jest bardzo bogata w taniny (garbniki), czyli polifenolowe związki o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych. To one są odpowiedzialne za ciemne zabarwienie naparu. Poza tym w wodnym roztworze obecne są również saponiny o właściwościach czyszczących. Te dwa składniki odróżniają wodę od olejku.
Na tym jednak dobroczynne składniki się nie kończą. Woda rozmarynowa zawiera również kwas karnozowy oraz karnozol. Oba te związki są silnie przeciwutleniającymi dwuterpenami, które rozpuszczalne są także w tłuszczach. Redukują one lokalne stany zapalne, wspomagają odnowę komórkową, regenerują nerwy oraz chronią przed substancjami rakotwórczymi. Godnymi uwagi składnikami są także kwas rozmarynowy o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwalergicznych, przeciwwirusowych, a nawet przeciwstarzeniowych oraz kwas ursolowy i kwas kawowy.

Warto dodać, że woda rozmarynowa ma lekko kwaśny odczyn, doskonale odwzorowujący optymalne pH skóry. Ze względu na lekką konsystencję w niektórych zastosowaniach jest lepiej absorbowana i tolerowana niż olejowe czy alkoholowe ekstrakty.
Tabela przedstawiająca zastosowanie wody rozmarynowej; opracowanie własne

Woda rozmarynowa na włosy

Najsłynniejszym kosmetycznym zastosowaniem wody rozmarynowej jest pobudzanie tempa wzrostu włosów. Wcierana w skórę głowy wspomaga mikrokrążenie, które odpowiedzialne jest za dostarczanie mieszkom włosowym wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Efektem jest nie tylko szybszy wzrost, ale również zagęszczenie czupryny. Co więcej, woda rozmarynowa hamuje działanie enzymu, który odpowiada za transformację testosteronu w hormon DHT, asocjowany z łysieniem typu męskiego.

Szerokie spektrum antyoksydantów związanych z obecnością kwasu ursolowego, kawowego, rozmarynowego i karnozowego pomaga również ograniczać wypadanie włosów spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy. Woda rozmarynowa posiada również właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, dzięki którym aktywnie zwalcza oznaki łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. Regularne stosowanie łagodzi świąd głowy, a przy tym pomaga dokładnie oczyszczać skórę ze złogów skumulowanego łoju, potu i kosmetyków.

Płukanie całych włosów wodą rozmarynową ma działanie wygładzające, nabłyszczające i poprawiające elastyczność. Garbniki w połączeniu z obniżonym pH pomagają zamykać łuski włosów, co ułatwia rozczesywanie i zapobiega elektryzowaniu. Skutkiem ubocznym, pożądanym przez niektóre kobiety, jest przyciemnianie koloru włosów. U blondynek może się ono objawić złotymi lub rdzawymi nutami, które nie muszą się podobać.

Jak stosować wodę rozmarynową na włosy? Jeśli zależy Ci na poprawie tempa wzrostu włosów i złagodzeniu łupieżu, aplikuj wodę rozmarynową w sprayu bezpośrednio na skórę głowy, lekko wmasowując, lub stosuj ją jako płukankę. Jeśli masz nadzieję na zmianę odcienia fryzury, namaczaj w niej po myciu całe, wilgotne włosy i nie spłukuj.
Woda rozmarynowa swój ciemny kolor zawdzięcza garbnikom, fot. Pixel-Shot/Shutterstock

Inne zastosowania wody rozmarynowej

Mając pod dostatkiem wody rozmarynowej, możesz wykorzystać ją również jako tonik do przemywania skóry twarzy, polecany zwłaszcza do cery trądzikowej. Ekstrakty z Salvia rosmarinus w wielu badaniach okazały się zwalczać stany zapalne skóry, a jednocześnie eliminować bakterie chorobotwórcze. Pozbawiony konserwantów i substancji zapachowych ogranicza ryzyko podrażnień spowodowanych „chemią”, a przy okazji poprawia mikrokrążenie w skórze i pomaga chronić przed degeneracją DNA.
Przy każdej aplikacji wody rozmarynowej na włosy warto więc nasączyć wacik i przetrzeć nim twarz. Taka kompleksowa kuracja jest niedroga, mało pracochłonna, a przy tym zaskakująco efektywna!
Ekologia.pl(Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “Rosmarinus officinalis L. (Rosemary): An Ancient Plant with Uses in Personal Healthcare and Cosmetics” Francisco José González-Minero i in., https://www.mdpi.com/2079-9284/7/4/77, 15/09/2023
2. “Rosemary is the secret to long and healthy hair. Here’s how to use it to grow luscious locks.” Helen Bradshaw, https://www.popsci.com/diy/rosemary-water-for-hair/, 15/09/2023
3. “Rosemary Water for Hair Growth: Does It Really Work?” Jen Copfer, https://healthnews.com/beauty/hair/rosemary-water-for-hair-growth/, 15/09/2023
4. “How to Use Rosemary for Brighter, Cleaner Skin” Perla Ocadiz, https://spoonuniversity.com/healthier/rosemary-gives-you-brighter-cleaner-skin, 15/09/2023
5. “Rosemary's Benefits For Skin & Hair Care + How To Use It At Home Melanie” St. Ours, https://www.mindbodygreen.com/articles/rosemary-oil-for-hair-loss-skin-care-and-diy-recipes, 15/09/2023

Ocena (4.5) Oceń: