Czy kuna domowa jest pod ochroną?
To małe sympatyczne zwierzątko jest dość często spotykane. Kuna domowa, nazywana inaczej Martes foina lub kamionką, należy do rodziny łasicowatych. Jest bardzo inteligentna. Prowadzi nocny tryb życia. Chętnie koegzystuje z ludźmi. W przeciwieństwie do swojej leśnej kuzynki do życia wybiera m.in. stodoły, poddasza i piwnice domów. Niestety wraz z jej pojawieniem się przybywają też problemy. Uszkodzone instalacje elektryczne, membrany dachowe, termoizolacje – to tylko przykład szkód, które może wyrządzić ten maluch. Czy są metody, by się jej pozbyć? Oczywiście, że tak. Jednak przed ostatecznym wyborem należy dowiedzieć się, czy kuna domowa jest pod ochroną – bo to będzie determinowało sposoby walki z tym drapieżnikiem.
Występowanie kuny domowej
Kuna domowa występuje w niemal całej Europie i Azji. W Polsce spotkać można ją na terenie całego kraju. Zamieszkuje różne biotopy, jednak bardzo chętnie osiedla się tak, gdzie są zabudowania. Z łatwością porusza się po gzymsach, murach, balkonach. Jej silne łapki pozwalają skakać na wysokość nawet 3 m. Tryb życia kuny domowej jest zdecydowanie samotny. W pary łączy się tylko w okresie godowym. Nie sposób przeoczyć, że pojawiła się ona w naszym otoczeniu. Nocne hałasy w domu, przegryzione kable pod maską samochodu, uszkodzona wełna mineralna, a nawet pokrycia dachowe wykonane z metalu. Krótko mówiąc – tam, gdzie pojawia się ten mały drapieżnik, pojawiają się też spore szkody. Ponadto kamionki znaczą swój teren. Oznacza to, że w miejscach ich bytowania zostawiają odchody i nieprzyjemny zapach. Pierwszą myślą w momencie pojawienia się kuny domowej jest jej natychmiastowa eliminacja. Oczywiste jest, że chcemy zapewnić ochronę swoim dobrom materialnym. Ale czy można tak po prostu zabić tego drapieżnika?
Zakres ochrony kuny domowej
Jeszcze kilka lat temu kuna domowa była pod ochroną. Na wielu obszarach jej populacja była niska. Na obszarze np. Wielkiej Brytanii wyginęła niemal zupełnie. Obecnie ten zakres ochrony jest bardzo zróżnicowany. Są kraje, w których jej zabijanie jest całkowicie zakazane, a są też takie, w których uznawana jest za szkodnika i tępiona. W Polsce sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat. Aktualnie populacja gatunkowa Martes foina jest stabilna i określana mianem taksonu najmniejszej troski. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Dz.U. 2016 poz. 2183, kuna domowa przestała więc być chroniona. Czy to zatem oznacza, że można ją bezkarnie zabijać?
Kuna domowa to małe zwierzę łowne
Skoro kuna domowa została wyłączona spod ochrony gatunkowej czy wskazane jest jej tępienie i samowolne zabijanie? Absolutnie nie. I to nie tylko ze względów ekologicznych i humanitarnych. Zgodnie z obowiązującym w Polsce Prawem Łowieckim, kamionka zaliczana jest do małych zwierząt łownych. Precyzuje to art. 2 wymienionego dokumentu. W stanie wolnym kuna domowa jest własnością Skarbu Państwa. I jako taka pozostaje pod pewną ochroną. Osoba prywatna, bez uprawnień myśliwskich, upoważniona jest jedynie do odłowienia zwierzęcia ze swojej posesji oraz przetransportowania go do nowego siedliska np. do lasu.
Jak pozbyć się kuny domowej zgodnie z prawem?
Jeśli chcesz pozbyć się kuny domowej ze swojej posesji i zapewnić ochronę np. swojemu autu, to możliwe jest to tylko przy wykorzystaniu odstraszaczy lub tzw. żywołapek. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty w sprayu, emitujące nieprzyjemne dla kuny domowej zapachy. Wymagają one jednak regularnego stosowania i częstych zmian, gdyż w miarę upływu czasu zwierzę przyzwyczaja się do nowej woni. Innym sposobem są urządzenia ultradźwiękowe, które emitują fale 15–60 kHz. Dźwięki o takiej częstotliwości irytują zwierzę i zmuszają je do przeprowadzki. Najbardziej inwazyjnym rozwiązaniem, które wymaga bezpośredniego kontaktu z kamionką, jest wystawienie klatki z przynętą i przesiedlenie drapieżnika po jego złapaniu. Wszystkie te metody są zgodne z obowiązującym prawem.
Nie sposób także zapomnieć o znaczeniu ekologicznym tego małego ssaka. Występując w naszych obejściach, kuny domowe regulują populację szczurów, myszy i innych gryzoni. Dlatego mimo tego, że nie są one pod ochroną ścisłą, to warto zadbać o to, by miały szansę na przeżycie i dalsze rozmnażanie.
Kuna domowa – pytania i odpowiedzi
Czy kuna domowa jest pod ochroną w Polsce?
Nie, kuna domowa nie jest pod ochroną w Polsce
Jak rozpoznać obecność kuny domowej w domu?
Kuna domowa można rozpoznać po oryginalnej białej plamie na ciele, która jest nietypowa dla kuny leśnej.
Jak pozbyć się kuna domowej z domu?
Istnieją różne metody pozbycia się kuna domowej, w tym humanitarne metody lub wezwanie specjalistów do zwalczania szkodników.
- Sandrine Ruette, Philippe Stahl, Michel Albaret; "Factors affecting trapping success of red fox Vulpes vulpes, stone marten Martes foina and pine marten M. martes in France"; Wildlife Biology 9(1);
- Barrett, M.W., Proulx, G., Hobson, D., Nelson, D. & Nolan; "Field evaluation of the C120 magnum trap for marten."; Wildlife Society Bulletin 17: 299-306;
- FACE; "Best Practice Guidelines for Trapping of Mammals in Europe 2013-2014, Martes martes"; face.eu;
Nie mam pojęcia, ale ja jak miałam na poddaszu to w humanitarny sposób się jej pozbyłam. Rozłożyłam woreczki kunagone i po kilku dniach jiż jej nie było.
moim zdaniem te woreczki to pic na wodę. Czysty marketing, psia sierść która jest wygotowana. ona wtedy już nie działa. Ja stosowałem w dwóch obiektach polecony od znajomych preparat RED Kuna Hot Spray. Dusi aż podczas oprysku. Mega mocny, wręcz pali bo zawiera silnie drażniące skłądniki a kuny mają mega węch.