Gdzie śpią niedźwiedzie?
Dla niektórych zwierząt zapadnięcie w zimowy sen jest kluczowe. Pozwala przetrwać surowe, mroźne miesiące, w czasie których znacznie trudniej o pożywienie. Z tej praktyki korzystają niedźwiedzie, m.in. brunatny, himalajski czy baribal. Zwykle rozpoczynają swoją długą drzemkę w połowie listopada lub na początku grudnia, a kończą w marcu, gdy aura staje się bardziej przyjazna. W przeciwieństwie do innych stworzeń nie tracą one wtedy zdolności do wyczuwania otoczenia i reagowania na bodźce. Dlatego warto wiedzieć, gdzie śpią niedźwiedzie? Zachęcamy do przeczytania całego artykułu!
Przygotowanie niedźwiedzia do snu zimowego
Przed znalezieniem kryjówki, w której śpią podczas zimy, zwierzęta muszą dobrze przygotować swoje organizmy. Chodzi przede wszystkim o solidne najedzenie się, aby powiększyć zapasy tłuszczu. Te wszystkożerne stworzenia mają urozmaiconą dietę – szczególnie pod koniec lata. Żywią się małymi gryzoniami, nieco większymi ssakami leśnymi, rybami, ślimakami, uwielbiają też owoce oraz miód. Jak nietrudno się domyślić, niedźwiedź brunatny jest największym zwierzęciem żyjącym w polskich lasach. Waga niektórych samców może osiągnąć nawet 350 kg. Jednak w czasie hibernacji potrafi stracić od 25 do 40% masy ciała!
Niezwykły sen niedźwiedzi
To, z jaką łatwością opisywane drapieżniki zapadają w tak długi sen, może budzić uzasadniony podziw. Zanim dowiesz się, gdzie śpią niedźwiedzie, trzeba wyjaśnić, jak to się dzieje, że możliwa jest tak długa hibernacja. Zdolność ta ma powiązanie z konkretnymi procesami odbywającymi się w organizmie zwierzęcia. Majestatyczne ssaki przechodzą na swoisty tryb oszczędzania, spowalniając metabolizm oraz zmniejszając liczbę oddechów i uderzeń serca. Obniżają też temperaturę ciała nawet o kilka stopni Celsjusza. Wbrew pozorom zwierzęta nie zapadają w sen z pełnymi brzuchami. Potrzebne do przetrwania kalorie pobierają ze zgromadzonego pod skórą tłuszczu.
Gdzie śpią niedźwiedzie?
Co ciekawe, podczas snu na świat przychodzą młode, które ważą zaledwie około 0,5 kg. Ich zapotrzebowanie na pokarm jest wtedy niewielkie, więc wtulone w matkę mogą przetrwać nawet surową zimę. Nie dziwi więc fakt, że nierzadko drapieżniki szukają kryjówek, zapewniających duży spokój.
Gdzie zwykle śpią niedźwiedzie? Miejsce, w którym to robią, nazywane jest gawrą. Zwykle nie jest łatwo ją znaleźć. Zwierzęta chętnie wybierają lokalizacje położone w wyższych partiach gór. Czasem jest to duży dół w ziemi w otoczeniu zarośli, a niekiedy dziupla dużego drzewa albo nawet jaskinia.
Nie zaburzaj snu niedźwiedzi
Jak wspomniano, potężne ssaki wcale nie zapadają w głęboki sen. Niedźwiedzie pozostają czujne, więc jakiekolwiek zakłócenia mogą je obudzić. Lepiej więc intencjonalnie nie sprawdzać, gdzie śpią. Jednakże turyści czy osoby poszukujące poroża niekiedy przypadkowo odkrywają gwarę. W takim wypadku należy zrobić wszystko, aby nie wypłoszyć zwierzęcia, które może być bardzo groźne i agresywne – szczególnie gdy jest to samica z młodymi. Rozsądnie jest trzymać się wyznaczonych tras na wysokogórskich terenach, zachowywać ciszę i zawsze trzymać psa na smyczy. Niezbędna ostrożność sprawi, że każdy niedźwiedź w spokoju przetrwa zimowy czas.
- FOUR PAWS International; The brown bear: torpor or hibernation?; https://www.four-paws.org/campaigns-topics/topics/help-for-bears/brown-bear-torpor-or-hibernation; data dostępu 30-01-2024;
- Ask A Wildlife Biologist: Do Bears Really Sleep All Winter?; https://www.adfg.alaska.gov/index.cfm?adfg=wildlifenews.view_article&articles_id=349; data dostępu: 30-01-2024;
- Jan Loch; Gawrowanie niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w Gorczańskim Parku Narodowym w latach 1981–2010; Ochrona Beskidów Zachodnich 3: 47–54, 2010;





