Koty - opis, ciekawostki i zdjęcia kotów

Koty jednym kojarzą się z puchatymi, przyjaźnie nastawionymi zwierzętami, które najchętniej spędzają czas na kanapie bądź koło kaloryfera. Inni z kolei kojarzą koty z istotami zamkniętymi, nieufnymi, a nawet wrednymi. Jednak każdy z nas powie, że kot jest inny niż wszystkie zwierzęta, porusza się z gracją, jest pełny wdzięku, a przy tym jest niesamowicie cichy i dokładny przy każdym kroku.Kot norweski leśny (Norsk skogkatt)Kot norweski leśny (Norsk skogkatt), fot. shutterstock
 1. Szkielet
 2. Mięśnie
 3. Wzrok
 4. Słuch
 5. Węch
 6. Czucie
 7. Broń czyli zęby i pazury
 8. Etapy wyciągania pazurów przez kota
Koty dzięki swojej budowie anatomicznej wykształciły szereg cech.pozwalających zlokalizować zdobycz, następnie cicho do niej podejść i przeprowadzić szybki perfekcyjny atak. Przyjrzyjmy się poszczególnym cechom kota, by lepiej zrozumieć przystosowanie tego gatunku do życia.

Szkielet

Szkielet kota składa się z 250 kości, w ich skład wchodzą na przykład kości bardzo małe znajdujące się w uchu środkowym, kości długie dające kształt kończynom oraz kości płaskie, z których składa się m.in. miednica. Koty należą do gromady ssaków przez co ich układ narządów jest podobny, jak u innych zwierząt z tej grupy. Tym samym układ szkieletu jest analogiczny do szkieletu człowieka, owcy czy psa. Do szkieletu należy czaszka, która chroni mózg przed uszkodzeniami. Czaszka jest połączona z kręgosłupem, który jest bardzo charakterystyczny dla kotów. Kręgi są połączone w bardzo luźny sposób, dzięki temu kręgosłup jest elastyczny. Funkcją kręgosłupa jest tworzenie osi ciała zwierzęcia oraz ochrona rdzenia kręgowego przed uszkodzeniem. Kręgosłup ma pięć odcinków, część szyjna łączy głowę z resztą ciała oraz pozwala kotu obracać głową. Kolejna jest część piersiowa do której są przyłączone żebra, dzięki temu chronione są narządy wewnętrzne takie jak płuca i serce. Następnie wyróżniamy część lędźwiową, później część krzyżową, gdzie kręgi są zrośnięte i łączą się z kościami miednicy. Miednica ochrania również narządy wewnętrzne, szczególnie ważna jest u samic, ponieważ ochrania młode, kiedy kotka jest w ciąży. Kolejna część to część ogonowa, dzięki niej kot jest wstanie utrzymać równowagę podczas chodzenia na wysokości.

Bardzo ważnym elementem w szkielecie kota są kończyny. Kończyny przednie nie łączą się z kręgosłupem, połączone są jedynie z łopatką, a ta z kolei przytrzymywana jest przez mięśnie i ścięgna. Kończyny tylne są złączone z kręgosłupem poprzez obręcz miednicy. Ważnym elementem w szkielecie kota jest też zredukowany obojczyk, który pozwala na przeciskanie się w ciasnych miejscach oraz obracanie przednich łap wokół własnej osi. Należy zaznaczyć, że wszystkie kości połączone są za pomocą stawów, a te są tworzone przez tkanka łączną i wypełnione mazią stawową.
Szkielet kota: A – kręgi szyjne (7 kręgów), B – kręgi piersiowe (13 kręgów), C – kręgi lędźwiowe (7 kręgów),D – kręgi krzyżowe (3 kręgi), E – kręgi ogonowe (19 -21 kręgów), 1 – czaszka, 2 – żuchwa, 3 – łopatka, 4 – mostek, 5 – kość ramieniowa, 6 – kość promieniowa, 7 – człony palcowe, 8 – kości śródręcza, 9 – kości nadgarstka, 10 – kość łokciowa, 11 – żebra, 12 – rzepka, 13 – kość piszczelowa, 14 – kości śródstopia, 15 – kości stawu skokowego, 16 – kość strzałkowa, 17 – kość udowa, 18 – miednica. Autor: Przemek Maksim, Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji napisz na adres:przemekmaksimgmail.com [CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mięśnie

Mięśnie są bardzo ważnym elementem anatomii kota, idealnie uzupełniają się ze szkieletem, dlatego zwierzę ma bardzo małe wydatki energetyczne podczas poruszania się. Dzięki temu może bez problemu wykorzystać pozostałą energię podczas polowania. Mięśnie dodają kręgosłupowi większą giętkość co rzutuje na efektywność podczas łowów. Najbardziej rozwiniętymi mięśniami w szkielecie kota są mięśnie szczęk, nóg oraz grzbietu, a to wszystko po to, by polowanie zakończyło się sukcesem.

Wzrok

Oczy kota są wyjątkowe, ale można znaleźć kilka cech wspólnych z naszym wzrokiem. Koty posiadają zakres widzenia 285⁰, gdzie człowiek tylko 210⁰. Wspólną cechą obu gatunków są powieki, jednak u kotów występuje jeszcze jedna tak zwana trzecia powieka, jest ona specyficzna ponieważ zasłania oko tylko podczas snu. Pełni ochronę gałki ocznej przed zanieczyszczeniami. Kolejną charakterystyczną częścią oka u tych zwierząt jest źrenica, która jest podłużna a nie zaokrąglona jak u większości gatunków. Jest tak dlatego, by zbyt duża ilość światła nie dostała się do oka, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia narządu. Podczas polowania, które ma miejsce zazwyczaj w nocy, źrenica rozszerza się i robi się zaokrąglona. Jedną z najważniejszych cech w budowie oka u kotów, są fotoreceptory do których należą pręciki i czopki. W porównaniu do ludzi kocie oczy posiadają więcej pręcików, ale za to mniej czopków, powoduje to lepsze widzenie po zmroku lecz przekłada się na słabsze rozróżnianie kolorów. Koty rozróżniają kolor fioletowy, odcienie niebieskiego i zielonego, nie rozróżniają czerwonego, pomarańczowego i brązowego, odbierają je za odcienie szarości. Do dobrego widzenia przyczynia się błona odblaskowa, która zbiera i odbija promienie świetlne. Wzrok koci jest wyczulony przede wszystkim na ruch i kształt. Trzeba zaznaczyć, że koty należą do dalekowidzów, czyli najlepszą ostrość osiągają, gdy obraz oddalony jest o kilka metrów.

Słuch

Uszy wyglądają jak dwie tuby, sterowane za pomocą trzydziestu mięśni. Ucho zewnętrzne ma liczne wyżłobienia tworzące nieregularną budowę. Dzięki temu koty wzmacniają sygnał dźwiękowy, co pozwala na lepszą lokalizację źródła dźwięku. Poprzez ucho zewnętrzne fale przenoszone są do błony bębenkowej, a dalej do ucha środkowego, tam dostają się do nerwu słuchowego.

Wspomniany nerw przekształca fale dźwiękowe na impulsy elektryczne i wysyła je do mózgu. W uchu kot posiada tak zwany narząd przedsionkowy, który pełni rodzaj poziomicy. Narząd jest wypełniony płynem, w którym znajdują się drobne kryształy, gdy kot przesunie głowę nabiera orientacji dzięki temu idealnie utrzymuje równowagę.
fot. shutterstock

Węch

Nos posiada około 20 milionów wyspecjalizowanych zakończeń nerwowych, które pełnią funkcję receptorów zapachu. Należy zaznaczyć, że węch kota jest szczególnie wrażliwy na związki azotu, co pozwala mu wyczuć zleżałe i nadpsute jedzenie.

Czucie

Włosy czuciowe znajdują się przede wszystkim na głowie ‒ są to wąsy (wibrysy) oraz brwi. Włosy czuciowe są bardzo mocno unerwione, dzięki czemu sygnały uczuciowe mogą być przekazywane do mózgu. Pełnią funkcję nawigacyjną, pomiarową i emocjonalną. Jednak najważniejszą funkcją jest wykorzystywanie włosów czuciowych do nocnych polowań, ponieważ pozwalają wyczuć zbliżającą się ofiarę, gdy wzrok już zawodzi.

Broń czyli zęby i pazury

Zęby umieszczone są na kościach szczęki oraz żuchwie. Żuchwa jest krótka, dzięki czemu ścisk jest silny i precyzyjny. Zęby u kotów podobnie jak u człowieka, występują w dwóch postaciach: zęby mleczne w ilości 26 oraz zęby stałe pojawiające się w czwartym miesiącu życia, w ilości 30. Patrząc na uzębienie kota możemy dostrzec, że kot to typowy mięsożerca. Jego zęby przystosowane są do chwytania i zabijania ofiary, następnie do rozrywania zdobyczy.

Pazury, koty mają ich 18, po pięć na każdej przedniej łapie oraz po cztery na każdej tylnej. Służą one przede wszystkim do polowań, walki, wspinania się oraz obrony. Są one długie, ostre oraz charakterystycznie wygięte. Wszystkie koty domowe oraz zdecydowana większość wielkich kotów, posiada umiejętność chowania pazurów.

Etapy wyciągania pazurów przez kota

Analizując poszczególne narządy u kotów widzimy, że są to zwierzęta nastawione przede wszystkim na łowy. Szkielet idealnie przystosowany do ochrony narządów wewnętrznych oraz pozwalający na elastyczne poruszanie się. Mięśnie, które wspomagają pracę szkieletu oraz nadają elastyczność ciału. Oczy umożliwiają widzenie w dzień, jak i w nocy co zapewnia, łatwiejsze tropienie ofiary. Uszy pełnią funkcję lokalizacji. Nos wyczuwa zapachy, które zostawia za sobą przyszła zdobycz. Pazury doskonałe narzędzie, które pomaga w wspinaczce oraz obronie w razie potrzeby, a przede wszystkim pozwala złapać uciekającą ofiarę. Zęby jako idealny przyrząd na dokończenia polowania i zabicia zdobyczy. To wszystko tworzy idealnego łowcę, który świetnie zadomowił się w naszych mieszkaniach.
Ekologia.pl

Bibliografia

 1. Renata Jones; “Koty, kompendium wiedzy”; wyd. Muza;
 2. “Anatomy of a Cat”; data dostępu: 2020-02-17
 3. Washington State University; “Cat and Dog Anatomy”; data dostępu: 2020-02-17
 4. Mindy Weisberger; “Adorable, Remorseless Killing Machine Is World's Deadliest Cat”; data dostępu: 2020-02-17
 5. “Nutrition Basics For Cats - Nature's Perfect Hunter”; data dostępu: 2020-02-17
Ocena (3.3) Oceń: