Koty - opis, ciekawostki i zdjęcia kotów

Koty jednym kojarzą się z puchatymi, przyjaźnie nastawionymi zwierzętami, które najchętniej spędzają czas na kanapie bądź koło kaloryfera. Inni z kolei kojarzą koty z istotami zamkniętymi, nieufnymi, a nawet wrednymi. Jednak każdy z nas powie, że kot jest inny niż wszystkie zwierzęta, porusza się z gracją, jest pełny wdzięku, a przy tym jest niesamowicie cichy i dokładny przy każdym kroku.pixabay.compixabay.com

Koty dzięki swojej budowie anatomicznej wykształciły szereg cech pozwalających zlokalizować zdobyczy, następnie cicho do niej podejść i przeprowadzić szybki perfekcyjny atak, który kończy się zabiciem ofiary. Przyjrzyjmy się poszczególnym cechom kota, by lepiej zrozumieć przystosowanie tego gatunku do życia.

Szkielet
Szkielet kota składa się z 250 kości, w ich skład wchodzą na przykład kości bardzo małe znajdujące się w uchu środkowym, kości długie dające kształt kończyną oraz kości największe czyli kości płaskie, one z kolei dają kształt m.in. miednicy. Koty należą do gromady ssaków przez co ich układ narządów jest podobny jak u innych zwierząt z tej grupy. Tym samym układ szkieletu jest analogiczny do szkieletu człowieka, owcy czy psa. Do szkieletu należy czaszka pełniącą ochronę mózgu, równocześnie jest połączona z kręgosłupem, który jest bardzo charakterystyczny dla kotów. Kręgi są połączone w bardzo luźny sposób, dzięki temu kręgosłup jest bardzo elastyczny. Funkcją kręgosłupa jest tworzenie osi ciała zwierzęcia oraz ochrona rdzenia kręgowego przed uszkodzeniem. Kręgosłup ma pięć odcinków, część szyjna łączy głowę z resztą ciała oraz pozwala kotu obracać głową. Kolejna jest część piersiowa do której są przyłączone żebra, dzięki temu chronione są narządy wewnętrzne takie jak płuca i serce. Następnie wyróżniamy część lędźwiową, później część krzyżową tutaj kręgi są zrośnięte i łączą się z kościami miednicy. Miednica ochrania również narządy wewnętrzne, szczególnie ważna jest u samic, ponieważ ochrania młode kiedy kotka jest w ciąży. Kolejna część to część ogonowa która jak sama nazwa wskazuje, to po prostu ogon. Dzięki ostatniemu odcinkowi kot jest wstanie utrzymać równowagę podczas chodzenia po wysokości.

Bardzo ważnym elementem w szkielecie kota są kończyn. Kończyny przednie nie łączą się z kręgosłupem, połączone są jedynie z łopatką, a ta z kolei przytrzymywana jest przez mięśnie i ścięgna. Kończyny tylne są złączone z kręgosłupem poprzez obręcz miednicy. Ważnym elementem w szkielecie kota jest zredukowany obojczyk, który pozwala na przeciskanie się w ciasnych miejscach oraz obracanie przednich łap wokół własnej osi. Należy zaznaczyć, że wszystkie kości połączone są za pomocą stawów, a te są tworzone przez tkanka łączną i wypełnione mazią stawową.
Szkielet kota: A – kręgi szyjne (7 kręgów), B – kręgi piersiowe (13 kręgów), C – kręgi lędźwiowe (7 kręgów),D – kręgi krzyżowe (3 kręgi), E – kręgi ogonowe (19 -21 kręgów), 1 – czaszka, 2 – żuchwa, 3 – łopatka, 4 – mostek, 5 – kość ramieniowa, 6 – kość promieniowa, 7 – człony palcowe, 8 – kości śródręcza, 9 – kości nadgarstka, 10 – kość łokciowa, 11 – żebra, 12 – rzepka, 13 – kość piszczelowa, 14 – kości śródstopia, 15 – kości stawu skokowego, 16 – kość strzałkowa, 17 – kość udowa, 18 – miednica. Autor: Przemek Maksim, Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji napisz na adres:przemekmaksimgmail.com [CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
pixabay.com
Mięśnie
Mięśnie są bardzo ważnym elementem anatomii u kota, idealnie uzupełniają się ze szkieletem, dlatego ma bardzo małe wydatki energetyczne podczas poruszania się. Dzięki temu może bez problemu wykorzystać pozostałą energię podczas polowania.
Mięśnie dodają kręgosłupowi większą giętkość co rzutuje na efektywność podczas łowów. Najbardziej rozwiniętymi mięśniami w szkielecie kota są mięśnie szczęk, nóg oraz grzbietu a to wszystko po to aby polowanie zakończyło się sukcesem.

Wzrok
Oczy  są podobne do oka ludzkiego ale równocześnie mają wiele różnic. Koty posiadają zakres widzenia 285⁰, gdzie człowiek tylko 210⁰. Wspólną cechą obu gatunków są powieki, jednak u kotów występuje jeszcze jedna tak zwana trzecia powieka, jest ona specyficzna ponieważ zasłania oko tylko podczas snu. Pełni ochronę gałki ocznej przed zanieczyszczeniami. Kolejną charakterystyczną częścią oka u tych zwierząt jest źrenica, która jest podłużna a nie zaokrąglona jak u większości gatunków. Jest tak dlatego aby zbyt duża ilość światła nie dostała się do oka co mogło by doprowadzić do uszkodzenia narządu. Podczas polowania, które mają miejsce zazwyczaj w nocy, źrenica rozszerza się i robi się zaokrąglona. Jedną z najważniejszych cech w budowie oka u kotów, są fotoreceptory należą do nich pręciki i czopki. W porównaniu do ludzi koty posiadają więcej pręcików, ale za to mniej czopków, powoduje to lepsze widzenie po zmroku lecz przekłada się na widzenie kolorów. Koty rozróżniają kolor fioletowy, odcienie niebieskiego i zielonego, nie rozróżniają czerwonego, pomarańczowego i brązowego, odbierają je za odcienie szarości. Do dobrego widzenia przyczynia się błona odblaskowa zbiera ona i odbija promienie świetlne. Wzrok koci jest wyczulony przede wszystkim na ruch i kształt. Trzeba zaznaczyć, że koty należą do dalekowidzów, czyli najlepszą ostrość osiągają gdy obraz oddalony jest o kilka metrów.
pixabay.com
pixabay.com
Słuch
Uszy wyglądają jak dwie tuby, sterowane za pomocą trzydziestu mięśni. Ucho zewnętrzne ma liczne wyżłobienia tworzące nieregularną budowę. Dzięki temu koty wzmacniają sygnał dźwiękowy, co pozwala na lepszą lokalizację źródła dźwięku. Poprzez ucho zewnętrzne fale przenoszone są do błony bębenkowej, a dalej do ucha środkowego, tam dostają się do nerwu słuchowego.
Wspomniany nerw przekształca fale dźwiękowe na impulsy elektryczne i wysyła je do mózgu. W uchu kot posiada tak zwany narząd przedsionkowy, który pełni rodzaj poziomicy. Narząd jest wypełniony płynem, w którym znajdują się drobne kryształy, gdy kot przesunie głowę nabiera orientacji dzięki temu idealnie utrzymuje równowagę.

Węch
Nos posiada około 20 milionów wyspecjalizowanych zakończeń nerwowych, które pełnią funkcję receptorów zapachu. Należy zaznaczyć, że węch kota jest szczególnie wrażliwy na związki azotu, pozwala mu to uniknąć zleżałego i nadpsutego pożywienia.

Czucie
Włosy czuciowe  znajdują się przede wszystkim na głowie, to wąsy (wibrysy) oraz brwi są bardzo mocno unerwione, dzięki czemu sygnały uczuciowe mogą być bardzo dokładnie przekazane do mózgu. Pełnią funkcję nawigacyjną, mierzenia szerokości otworów oraz wyrażania nastroju. Jednak najważniejszą funkcjom jest wykorzystywanie włosów czuciowych do nocnych polowań ponieważ pozwalają namierzyć zbliżającą się ofiarę, gdy obraz nie jest już taki wyraźny.
Broń czyli zęby i pazury   
Zęby umieszczone są na kościach szczęki oraz żuchwie. Żuchwa jest krótka, dzięki czemu ścisk jest silny i precyzyjny. Zęby u kotów podobnie jak u człowieka występują w dwóch postaciach: zęby mleczne w ilości 26 oraz zęby stałe pojawiające się w czwartym miesiącu życia, w ilości 30. Patrząc na uzębienie kota możemy dostrzec, że kot jest typowym mięsożercom ponieważ zęby przystosowane są do chwytania i zabijania ofiary, następnie do rozrywania zdobyczy.
Pazury, koty mają ich 18, po pięć na każdej przedniej łapie oraz po cztery na każdej tylnej. Służą one przede wszystkim do polowań, walki, wspinania się oraz obrony. Są one długie, ostre oraz charakterystycznie wygięte. Wszystkie koty domowe oraz zdecydowana większość wielkich kotów, posiada umiejętność chowania pazurów.

Etapy wyciągania pazurów przez kota
Analizując poszczególne narządy u tych domowych pupili widzimy, że są to zwierzęta nastawione przede wszystkim na łowy. Szkielet idealnie przystosowany do ochrony narządów wewnętrznych oraz pozwalający na elastyczne poruszanie się. Mięśnie, które wspomagają pracę szkieletu oraz nadają elastyczność ciału. Oczy umożliwiają widzenie w dzień jak i w nocy co zapewnia, łatwiejsze tropienie ofiary. Uszy pełniący funkcję lokalizacji. Nos odpowiadający za wyczuwanie zapachów, które zostawia za sobą przyszła zdobycz. Pazury doskonałe narzędzie, które pomaga w wspinaczce oraz obronie w razie potrzeby, a przede wszystkim pozwalają złapać uciekającą ofiarę. Zęby jako idealny przyrząd na dokończenie polowania i zabicie zdobyczy. To wszystko tworzy idealnego łowcę, który świetnie zadomowił się w naszych mieszkaniach, jednak wszystkie te narządy wykorzystują nadal do zabawy lub polowań jeśli są dziko żyjące
By David Corby Edited by: Arad (Image:Kittyplya03042006.JPG) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Monika Wachowicz-Olszak

Bibliografia

  1. Renata Jones; “Koty, kompendium wiedzy”; wyd. Muza;
  2. “http://wszystkookotach.pl”; data dostępu: 2018-02-17
  3. “http://www.kotydomowe.com”; data dostępu: 2018-02-17
  4. “http://www.kar-ma.pl/”; data dostępu: 2018-02-17
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy