Jak wyciągnąć kleszcza psu? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Jak wyciągnąć kleszcza psu?

Pasożyty Ixodes ricinus występują na obszarze ponad 90% całego kraju. We wschodniej części Polski można z kolei spotkać gatunek Dermacentor reticulatus, który jest nosicielem poważnej choroby (zagrażającej życiu) znanej pod nazwą babeszjoza. Właściciele zwierząt domowych powinni zaznajomić się z poradami na temat tego, jak usunąć kleszcza u psa, ograniczając do minimum ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami okołokleszczowymi.

Jak wyciągnąć kleszcza psu? Fot. Jak wyciągn/Shutterstock

Jak wyciągnąć kleszcza psu? Fot. Jak wyciągn/Shutterstock
Spis treści

Te niebezpieczne pajęczaki żyją głównie w lasach liściastych oraz mieszanych, a także na łąkach. Można je również napotkać w parkach czy na niewielkich osiedlowych skwerach, dlatego po każdym wyjściu na spacer należy dokładnie przejrzeć oraz przeczesać sierść pupila, aby pozbyć się ewentualnego intruza. Co zrobić w sytuacji, gdy zlokalizowany pasożyt utkwił już w skórze? Jak w prawidłowy sposób wyciągnąć psu kleszcza? Sprawdź, kiedy w trybie pilnym należy udać się do gabinetu weterynaryjnego.

Jak wyciągnąć kleszcza u psa?

Groźne pajęczaki preferują ciemne i wilgotne miejsca z niewielką ilością włosów, dlatego najczęściej ugryzienie występuje w obrębie uszu, szyi (zwykle pod obrożą), pachwin, odbytu czy pomiędzy palcami zwierzęcia. Poszukując informacji na temat tego, jak usunąć kleszcza u psa, należy w pierwszej kolejności odrzucić wszelkie rady związane z polaniem czy posmarowaniem pasożyta, ponieważ tego rodzaju substancje mogą podrażnić kleszcza i spowodować wprowadzenie jego zawartości, w tym szkodliwych bakterii, bezpośrednio do skóry.

Zabieg usunięcia insekta powinien odbywać się przy użyciu pęsety lub specjalnego lassa (dostępnego w aptekach lub drogeriach). Na początek warto uspokoić psa oraz złapać pajęczaka wybranym przyrządem (niezbyt mocno, aby nie dopuścić do zgniecenia), a następnie go przekręcić i wyciągnąć stanowczym ruchem ku górze. Kolejne kroki to sprawdzenie, czy w skórze nie ma żadnych pozostałości, a następnie dezynfekcja miejsca ukąszenia.

Co może stać się po usunięciu kleszcza? Objawy chorób odkleszczowych u psa

Ixodes ricinus, czyli kleszcz pospolity w wyniku ugryzienia może doprowadzić do stanu zapalnego lub zachorowania na boreliozę, wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Okazuje się, że pierwsze symptomy krętkowicy kleszczowej mogą pojawić się po około 2–5 miesiącach od momentu ukąszenia. U zwierzęcia występują problemy z chodzeniem wynikające z zapalenia stawów oraz zwiększona temperatura ciała.

Jednak znacznie groźniejszą chorobą, powodującą nawet śmierć psa, jest babeszjoza, którą przenoszą wyłącznie kleszcze łąkowe z gatunku Dermacentor reticulatus. Wśród najczęściej występujących objawów piroplazmozy można wymienić wysoką gorączkę (nawet do 42 stopni), osłabienie i bladość śluzówek oraz mocz w kolorze czerwieni czy ciemnego brązu.

Usunięcie kleszcza u psa – samodzielne czy u weterynarza?

W Internecie można znaleźć wiele porad na temat tego, jak wyciągać kleszcza psu, jednak wielu właścicieli obawia się, że zrobią to nieprawidłowo, ryzykując zdrowie, a nawet życie swojego pupila. W takich przypadkach zawsze można zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, który dysponuje właściwym sprzętem oraz, co najważniejsze, wiedzą, aby bezpiecznie i sprawnie usunąć kleszcza ze skóry zwierzęcia.

Wizyta u specjalisty jest również wskazana w momencie, gdy mimo wyciągnięcia pasożyta jego niewielka część (zwykle główka lub odnogi) została w skórze psa. Weterynarz pozbędzie się wszelkich pozostałości, a w razie potrzeby zaleci stosowne leczenie. W Polsce dostępne są także szczepionki dla zwierząt domowych przeciw boreliozie.

Krople likwidują pasożyty w chwili ugryzienia. Fot. Chutima Chaochaiya/shutterstock

Jak ochronić psa przed ugryzieniem kleszcza?

Na rynku istnieje wiele preparatów mających na celu zabezpieczyć pupila przed tego rodzaju pasożytami zewnętrznymi. Właściciele mają do wyboru m.in.:

  • obroże przeciwkleszczowe (działają poprzez zabicie pajęczaka w momencie wbicia się w skórę),
  • krople spot-on (odstraszają oraz, podobnie jak obroże, likwidują pasożyty w chwili ugryzienia),
  • tabletki do żucia (ważny jest dobór właściwej dawki do rozmiaru zwierzęcia oraz regularne sprawdzanie stanu wątroby i trzustki, szczególnie przy długotrwałym podawaniu preparatu),
  • spraye (skuteczne, jednak o krótkotrwałym działaniu).

Mimo stosowania różnych gadżetów czy specyfików kluczowa jest tutaj profilaktyka, czyli regularne wyczesywanie sierści i sprawdzanie skóry psa, a także natychmiastowe usunięcie pasożyta oraz, w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, wizyta u weterynarza.

Kleszcze – pytania i odpowiedzi

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie kleszcza z psa?

Najlepszym sposobem na usunięcie kleszcza z psa jest użycie pęsety lub lassa na kleszcze ze względu na mobilność zwierzęcia. Jeśli pies staje się agresywny, najlepiej zwrócić się o pomoc do weterynarza.

Jakie są środki zapobiegawcze chroniące psa przed kleszczami?

Aby chronić psa przed kleszczami, można stosować obroże przeciw kleszczom, preparaty do nakrapiania lub leki doustne. Ważne jest również regularne sprawdzanie psa pod kątem obecności kleszczy, zwłaszcza po spacerach w zalesionych lub trawiastych obszarach.

Co powinienem zrobić, jeśli zauważę ugryzienie kleszcza u psa?

Jeśli zauważysz ugryzienie kleszcza u psa, usuń go jak najszybciej za pomocą pęsety lub lassa. Monitoruj miejsce ukąszenia pod kątem jakichkolwiek oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie lub obrzęk. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, takie jak gorączka, letarg lub utrata apetytu, skontaktuj się z weterynarzem.

 

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. Humane Society of the United States; “How to remove tick on dog”; https://www.humanesociety.org/resources/getting-tick-your-dog; data dostępu: 2023-05-09;
  2. RSPCA; “Ticks on dogs and cats”; https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/general/ticks; data dostępu: 2023-05-09;
  3. Wojciech Zygner, Życie Weterynaryjne • 2008 • 83(10); “Borelioza u psów”; https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/2008_10_03.pdf; data dostępu: 2023-05-09;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments