Krab - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę krab ciekawostki

Raczyniec jadalny (Carcinus maenas), Fot.Hans Hillewaert/Wikipedia CC Raczyniec jadalny (Carcinus maenas), Fot.Hans Hillewaert/Wikipedia CC

Teraz szefowie kuchni będą musieli zastanowić się dwa razy zanim wrzucą żywe kraby do gotującej się wody. Grupa brytyjskich badaczy z uniwersytetu Queen's University w Belfaście znalazła kolejne dowody na to, że skorupiaki odczuwają ból.


Kraby, to grupa krótkoodwłokowych skorupiaków z rzędu dziesięcionogów. Preferują ciepłe i wilgotne środowiska, dlatego spotkać je można głównie w tropikalnym klimacie, choć zdarzają się gatunki, które do życia wybrały sobie zimnie morza. W Bałtyku mieszkają trzy gatnki krabów - krab brzegowy (Carcinus maenas), krab wełnistoszczypcy (Eriocheir sinensis) przywleczony z Chin oraz krabik amerykański (Rhithropanopeus harrisii), który przywędrował do nas z Ameryki Północnej.

Kraby, to bardzo sprytne i zwinne zwierzęta –  potrafią przemieszczać się do przodu, do tyłu, jak i w bok  – ale większość gatunków nie potrafi pływać i nurkować. To tyle jeżeli chodzi o życie tych skorupiaków. To, co nas interesuje, to odwieczna dyskusja na temat tego, czy i w jaki sposób skorupiaki (w tym kraby) odczuwają ból.

Powszechny jest pogląd, że nie odczuwają one bólu, a ich reakcja, to nieświadomy, mechaniczny odruch (nocycepcja). Dlatego zwierzęta te nie są objęte żadną ochroną prawną. Polska Ustawa o ochronie zwierząt bierze w opiekę wyłącznie kręgowce. Naukowcy udowadniają, że może być inaczej.
Moim zdaniem
Czy skorupiaki są w stanie odczuwać ból?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy