Na czym polega flexitarianizm?

pixabay.compixabay.com

Wegetarianizm jest dzisiaj niezwykle popularnym stylem życia, który polega na całkowitej rezygnacji z produktów mięsnych. Coraz częściej zdarzają się jednak wegetarianie albo weganie, którzy, przy niektórych okazjach, nie potrafią sobie odmówić mięsa. Optymalnym rozwiązaniem jest dla nich nowy trend: flexitarianizm.


Flexitarianizm sprawdzi się przede wszystkim u osób, które, ze względów etycznych lub zdrowotnych, chcą ograniczyć spożycie mięsa i jednocześnie nie rezygnować z tradycyjnego sposobu odżywiania. Ten rodzaj diety z reguły polega bowiem na wzbogaceniu jadłospisu większą ilością warzyw i owoców, przy jednoczesnej redukcji posiłków mięsnych.

Flexitarianizm można potraktować jako optymalne rozwiązanie dla ludzi, którzy – stosując tradycyjny sposób odżywiania – świadomie chcą ograniczyć spożywanie mięsa, nie wykluczając go całkowicie ze swojego jadłospisu, jak to ma miejsce w przypadku diety wegetariańskiej. Oczywiście, taki sposób odżywiania nie jest niczym nowym, jednak ostatnio staje się coraz bardziej popularny. Zdaniem Whole Food, flexitarianizm jeszcze w 2017 roku będzie najważniejszym trendem żywieniowym.

Samo pojęcie flexitarianizmu jest jednak nieco starsze. Wprowadziła je pod koniec XX stulecia dr Linda Anthony. Początkowo mało kto był nim zainteresowany. Dopiero w 2009 roku, kiedy to Paul McCartney wraz z córkami zaaranżował akcję zachęcającą do rezygnacji z posiłków mięsnych w poniedziałki, o flexitarianizmie zrobiło się głośno. Hasło Meat Free Monday zdobyło ogólnoświatową sławę, a do akcji przyłączyło się mnóstwo osób – w tym celebryci (m.in. Emma Thompson czy Jamie Oliver).

Z czasem okazało się, że do flexitarianizmu można podchodzić w dwojaki sposób. Jeden z nich przewiduje ustalenie sobie dokładnej liczby posiłków bezmięsnych w tygodniu, drugi zaś okazjonalnie dopuszcza spożycie dania z mięsem, przy stosowaniu na co dzień diety wegańskiej lub wegetariańskiej. 

Flexitarianizm z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które uważają, że dieta wege jest zbyt dużym wyzwaniem. Tego rodzaju trend dietetyczny wynika głównie z tego, że niektórzy ludzie za bardzo lubią smak mięsa, by z niego całkowicie zrezygnować. Taki sposób żywienia może być także wstępem do przyszłego wegetarianizmu albo weganizmu.
Ocena (4.5) Oceń: