Jak długo można pić sok z buraka? Ile może stać?
Warzywa, które niegdyś królowały na stołach naszych przodków, dzisiaj wracają do łask. Wśród nich jest pozornie prosty (i jakże tani!) burak. Z jego bulwy wykonuje się różne dodatki, stanowi też często główny składnik różnych potraw. Co więcej – dużą popularnością cieszy się zrobiony z niego sok. Ma on liczne przyjazne dla organizmu właściwości, ale zawarte w nim związki, m.in. szczawiany, sprawiają, że warto się zastanowić nad dawką i długością spożywania napoju wyciśniętego z tego warzywa. Jak długo więc można pić sok z buraka? I ile może on stać? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury!
Jak długo można pić sok z buraka?
Zasadniczo dla zdrowej osoby nie ma większych limitów, jeśli chodzi o ilość tego produktu. Nic nie stoi na przeszkodzie więc, by pić go codziennie, ale w ograniczonej ilości. Wskazuje się, że bezpieczna dobowa dawka soku z buraka wynosi około 500 ml, czyli równowartość 2-3 szklanek.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób, które zmagają się z pewnymi chorobami. Choć w wielu przypadkach nie wyklucza się całkowicie jego spożycia, to nie można go pić dowolnie długo. Tyczy się to w szczególności osób zmagających się np. z kamicą nerkową czy niskim ciśnieniem. Natomiast stanowczo omijać powinny go osoby z osteoporozą czy dną moczanową.
Jeśli masz problemy ze zdrowiem i nie wiesz, jak długo pić sok z buraka – najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Często specjaliści zalecają, by robić krótkie, np. 2-3 tygodniowe terapie z ograniczoną dzienną dawką. Nie ustalaj jednak jej sam – porozmawiaj o tym z profesjonalistą.
Ile może stać sok z buraka?
Obok tego, jak długo wolno pić sok z buraka, równie istotne jest to, ile może on stać. Zasadniczo – im dłużej przechowywany, tym mniej ma w sobie składników odżywczych. Dlatego, jeśli nie wypije się go tego samego dnia, to najlepiej to zrobić maksymalnie do 5-7 dni. Aby jednak zachował swoje właściwości oraz pozostał świeży, trzeba zadbać o stosowne warunki, w których się go trzyma. Po przelaniu do szczelnego naczynia (np. butelki czy słoika z nakrętką), powinien on stać w lodówce.
Warto wiedzieć, że na zasobność w mikroelementy wpływa nie tylko to, ile czasu minęło od jego powstania. Równie dużą rolę odgrywa sposób wyciskania soku z buraków. Jeśli użyłeś do tego celu zwykłej sokowirówki – wówczas najlepiej, abyś wypił sok w ciągu maksymalnie 3 dni. Lepsze rozwiązanie stanowi wyciskarka wolnoobrotowa – nie generuje ona wysokich temperatur podczas przerabiania warzyw i owoców, chroniąc w ten sposób zawarte w nich mikroelementy.
A jak to wygląda w przypadku soku z buraków kiszonych?
Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy chcesz zacząć przygodę z napojem z kiszonych bulw. Jak długo można go pić? Zaleca się, aby robić kilkunastodniowe cykle. Spożywaj go więc przez około 3 tygodnie, a następnie na pewien czas odstaw. W przypadku kiszonki dużo mniejsza jest też dawka – maksymalnie jedna szklanka na dzień, nierzadko podzielona na dwie porcje. Warto zaznaczyć, że sok z buraków ma większą trwałość. Ile może stać w lodówce? Jeśli zamknąłeś go w szczelnym naczyniu, to nawet przez cały miesiąc.
Sok z buraka – pytania i odpowiedzi
Piję sok z buraka od niedawna, a mój mocz ma różowe zabarwienie. Co to oznacza?
Taki kolor znaczy tyle, że barwnik z warzyw przedostaje się do systemu wydalniczego, co jest rzeczą normalną.
Po czym poznać, że napój jest już niezdatny do picia?
Najczęstszym objawem zepsutego soku z buraków są wykwity pleśni, pojawiające się na powierzchni. Tyczy się to zarówno napitku ze świeżych, jak i kiszonych warzyw.
Czy w ciąży można pić sok z buraka?
Zasadniczo nie jest on całkowicie zakazany. Jednak dla pewności najlepiej udać się po poradę do lekarza, głównie ze względu na zawarte w bulwach azotany, mające m.in. właściwości mutagenne.
- https://justforfruits.com/can-beet-juice-go-bad/;
- https://oureverydaylife.com/can-beet-juice-sit-out-overnight-41254.html;