Biała farba powstrzyma zmiany klimatu?
Aby pomóc w zwalczaniu zmian klimatycznych oraz zmniejszyć temperaturę w miastach, możemy po prostu trzeba przemalowywać budynki na biały kolor – wynika z badań naukowców z Narodowego Centrum Badań Atmosfery w Boulder w Kolorado.
O tym, że w dużych miastach jest cieplej, przekonują się ich mieszkańcy wyjeżdżając chociażby na weekend. Wydawałoby się, że na ten palący problem jest nie do rozwiązania. A jednak…
Z przeprowadzonych przez naukowców symulacji wynika, że biały kolor może znacząco „ochłodzić” miasto i ograniczyć przy tym skutki zmian klimatu. Pomysł ten zyskał poparcie Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych Steven Chu oraz innych decydentów.
– Nasze badania pokazują, że białe dachy, przynajmniej teoretycznie, mogą być skutecznym sposobem ograniczenia miejskiego ciepła – powiedział Keith Oleson, główny autor badań.
Miasta są szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu ze względu na zjawisko znane jako efekt miejskiej wyspy ciepła. Powierzchnie sztuczne, które masowo występują w miastach, pochłaniają ciepło słoneczne. Dzięki temu temperatura w mieście jest wyższa niż na obszarach wiejskich średnio o 1-3 stopnia Celsjusza). Naukowcy przewidują, że zastosowanie białej farby pozwoliłoby obniżyć ją średnio o 0,4 stopni Celsjusza.
Pomysł rzeczywiście jest ciekawy i może przysłużyć się mieszkańcom dużych miast. Tylko czy jego twórcy wzięli pod uwagę to, że utrzymanie białych budynków w czystości będzie praktycznie niemożliwe? Zanieczyszczenia zalegające w powietrzu mogą szybko osiadać na ścianach i dachach, ponadto dochodzi do tego jeszcze błoto i zwykły brud. Niewykluczone więc, że piękne, białe miasta bardzo szybko staną się szare i ponure.
Powstają też inne pytania:
Jaki procent energii absorbowanej przez budynki i zamienianej na ciepło pochodzi z widzialnego pasma promieniowania wysyłanego do nas przez Słońce?
Jaki procent z tych 1-3 stopni, o które jest wyższa temperatura w miastach, pochodzi z silników samochodowych?
Czy aby na pewno to jest pomysł uczonych?
W końcu przecież to będą kolosalne ilości farby, której nikt za darmo miastom nie przekaże…
Pomysł naukowców. Spotkałem się raz z prezentacją poświęconą tematowi jak obniżyć temp. w miastach. Prócz tworzenia ogrodów (kserotermicznych) na dachach, biała farba była drugim rozwiązaniem. Takie ogrody kserotermiczne byłyby potencjalnym siedliskiem dla bardzo ciekawych bezkręgowców… Ale farba tańsza;) A biała farba (jako dodatkowo gładka, śliska, odblaskowa powierzchnia) nie może odbijać promieniowania innego niż widzialne??? Na tą farbę jest specjalny patent, także nie jest to zwykła śnieżka.