Co widzi rekin młot?
Wiemy już dlaczego rekiny młoty mają tak dziwaczny kształt głowy. Specyficzne położenie oczu zapewnia im bardzo duże pole widzenia, co jest przydatne do polowania i ucieczki.
Zespół naukowców z Florida Atlantic University postanowił bliżej zbadać rekiny z rodziny młotowatych (Sphyrnidae). Ta rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych skupia dziewięć gatunków rekinów o charakterystycznej czaszce z bocznymi wypustkami, na których osadzone są oczy. Okazało się, że te ryby o czaszce w kształcie litery „T” w drodze ewolucji doskonale dostosowały się do środowiska, w jakim żyją.
Według naukowców, charakterystyczna budowa ich głowy sprawia, że pole widzenia tych rekinów wynosi pełne 360 stopni. Co więcej, zwierzęta te mają, cechującą wiele drapieżników, zdolność widzenia stereoskopowego, czyli oceny odległości od potencjalnego celu. Dzięki temu rekiny młoty są w stanie nie tylko sprawnie polować, ale także szybko umknąć, gdy w ich polu widzenia pojawi się większy, groźny drapieżnik. Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych, a ceną jaką rekiny młoty ponoszą za tak szerokie pole widzenia, jest większa, niż u innych ryb, strefa martwego pola widzenia. Ponieważ oczy tych rekinów znajdują się daleko od siebie, ryba nie widzi obiektów znajdujących się blisko jej głowy.