Dlaczego świnia jest pstrokata
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Dlaczego świnia jest pstrokata

Dlaczego świnia jest pstrokata

Najnowsze badania genetyczne tłumaczą, dlaczego świnie mają tak pstrokate barwy. Uczeni z Durham University w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu w Uppsali zbadali mutacje genu odpowiedzialnego za zabarwienie skóry u świń, o czym informuje „New Scientist”.

Fot.: świnia rasy Hampshire (Wikipedia, GNU)

Fot.: świnia rasy Hampshire (Wikipedia, GNU)


Z ich analiz wynika, że mutacje te powstały dopiero po udomowieniu tego gatunku. Dla dzikich prosiaków umaszczenie inne niż brunatno-czarne, czyli rzucające się w oczy, było bowiem niekorzystne. Gdy pojawiał się czarny warchlak, to właśnie jego dopadał drapieżnik – powiedział dr Greger Larson z Durham University. Ten mechanizm naturalnej selekcji sprawiał, że geny “pstrokacizny” nie miały szansy się rozprzestrzenić.

Sytuacja zmieniła się ok. 10 tys. lat temu, gdy ludzie udomowili dzikie świnie. Dla prahistorycznych hodowców odmienne umaszczenie mogło być dobrym sposobem na odróżnianie zwierząt ze swego stada od ich dzikich pobratymców. Albo po prostu bardziej się naszym przodkom podobało. Badania genetyczne pokazały również, że świnie europejskie zawdzięczają swój czarny kolor innej mutacji niż świnie azjatyckie.

Ekologia.pl

Bibliografia
  1. PAP;
4.7/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!