Młode puszczyki uralskie w Poznaniu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Młode puszczyki uralskie w Poznaniu

Młode puszczyki uralskie w Poznaniu

Poznańskie zoo może pochwalić się nie lada sukcesem. Właśnie wykluły się tam puszczyki uralskie –  jest to dopiero drugi przypadek rozrodu w niewoli tego gatunku w Polsce.

Fot.: pisklę puszczyka uralskiego (Wikipedia, GNU)

Fot.: pisklę puszczyka uralskiego (Wikipedia, GNU)

Po raz pierwszy puszczyki uralskie wykluły się w krakowskim ZOO w 1996 roku. Teraz to tego zaszczytnego grona dołączył Poznań – 1 czerwca zacisze budki lęgowej opuścił młody puszczyk uralski (Strix uralensis). Pięć dni później, czyli szóstego czerwca budkę opuściły kolejne dwa młodziaki.

W naturze puszczyki preferują półotwarte dziuple lub wyłomy starych drzew. W przypadku braku takich miejsc zasiedlają stare gniazda myszołowa lub jastrzębia. Składają średnio 3-4 jajagatunku jest ściśle zależna od dostępności pokarmu w danym roku (w latach o skrajnie małej dostępności gryzoni puszczyki nie przystępują do lęgów). Pokarm puszczyków stanowią: różne gatunki norników, karczownika, nornic i ryjówekmyszy. W okresie godowym (przed złożeniem jaj) samiec karmi samicę. W okresie lęgowym zarówno w naturze jak i w niewoli sowy stają się bardzo agresywne i nie wahają się zaatakować człowieka. Dlatego zaglądanie do budki z wysiadującą samicą jest niezwykle ryzykowne, stąd też nie wiadomo dokładnie ile poznańska samica złożyła jaj.

W Polsce puszczyki uralskie występują najliczniej w górach i na pogórzu, zasiedlając stare lasy bukowe (na niżu bory mieszane). Jednak zasięg lęgowisk tego gatunku jest nadal słabo rozpoznany, podobnie jak całkowita liczebność populacji – szacowana obecnie na około 700 par.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. ZOO Poznań;
4.8/5 - (19 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Jak się okazuje – to nie koniec – w tym roku poznanskie Nowe ZOO doczekało się kolejnych narodzin puszczyków uralskich – i nie tylko!