Nowe płazy z Madagaskaru
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Nowe płazy z Madagaskaru

Nowe płazy z Madagaskaru

Ostatnie odkrycia podwoiły liczbę gatunków płazów zamieszkujących Madagaskar. Według „Science Daily” zwierzęcy świat tej wyspy wciąż może nas zaskoczyć nowymi, nieznanymi nauce gatunkami.

Fot.: Boophis ulftunni - jeden z nowoodkrytych gatunków (CSIC - Franco Andreone)

Fot.: Boophis ulftunni – jeden z nowoodkrytych gatunków (CSIC – Franco Andreone)
Populacja płazów na całym świecie kurczy się w ostatnich latach, głównie na skutek infekcji grzybiczej oraz niszczenia naturalnych siedlisk tych zwierząt. Okazuje się jednak, że podczas gdy płazów na świecie ubywa, to na Madagaskarze ich liczba wzrosła i to prawie dwukrotnie. Nie wynika to jednak z doskonałego stanu tamtejszego środowiska, ale z dokładniejszych badań naukowych jakie przeprowadzono na tej wyspie.

Międzynarodowy zespół ekspertów badających herpetofaunę Madagaskaru opublikował wyniki swoich badań w prestiżowym : „Proceedings of the National Academy of Science”. Jak powiedział profesor David R. Vieites z Narodowego Muzeum Nauk Przyrodniczych w Madrycie – fauna Madagaskaru wciąż wymaga nowych badań, ale już teraz wiemy że dotychczasowe badania znacznie zaniżały liczbę żyjących tam zwierząt. Jak dodaje Frank Glaw – kurator Muzeum zoologicznego w Monachium – w ciągu ostatnich 15 lat na wyspie odkryto ponad 100 gatunków płazów.

Oznacza to, że obecnie stwierdzono tam występowanie 221 gatunków płazów (wobec 129 stwierdzonych przed laty), ponadto biolodzy zapowiadają kontynuowanie badań. Jednak tak duża bioróżnorodność jest zagrożona – na Madagaskarze wciąż wycina się duże połacie lasu tropikalnego. Według badaczy nie ma już 80% lasów znanych jeszcze w czasach historycznych,, co gorsza ponad 25% nowoodkrytych płazów zamieszkuje tereny nie chronione.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Science Daily”;
4.7/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments