SOKÓŁ WĘDROWNY. sukces w reintrodukcji zagrożonego gatunku
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Powrót sokoła. Sukces w reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce

Powrót sokoła. Sukces w reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce

Reintrodukcja sokoła wędrownego
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”

Rok 2011 był kolejnym rokiem intensywnych działań prowadzonych na rzecz reintrodukcji sokoła wędrownego w Polsce – informuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Na czterech stanowiskach zostało wypuszczonych 66 ptaków.

Intensywne reintrodukcje rozpoczęły się w 2010 roku. Na trzech stanowiskach (Lasy Gostyńsko-Włocławskie, Puszcza Barlinecka i Dolina Baryczy) wypuszczono 56 młodych ptaków. W 2011 roku uruchomiono kolejne stanowisko, tym razem na Mazurach na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

– W tym roku udało nam się reintrodukować łącznie 66 sokołów wędrownych w czterech miejscach na terenie Polski. Liczymy, że w kolejnych latach będziemy mogli wypuszczać w sumie około 80 ptaków, po 20 w każdej z lokalizacji. – powiedział Janusz Sielicki ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. – Dzięki zaangażowaniu sokolników mamy w Polsce już około 20 gniazd sokoła wędrownego, jednak wszystkie znajdują się w dużych miastach i w górach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się przywrócić sokoła także do lasów, czyli jego pierwotnego środowiska. – dodał.

W ramach realizacji ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego Stowarzyszenie co roku monitoruje także lęgi tych ptaków w naturze. Podczas kontroli młodym sokołom zakładane są obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. W 2011 r. na znanych stanowiskach lęgowych na terenach zurbanizowanych wykluło się łącznie 15 młodych sokołów, a na terenach górskich 9.

Ekologia.pl

5/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments