Pradawny seks u ryb
Naukowcy odkryli, że zapłodnienie wewnętrzne istnieje już od co najmniej 380 milionów lat, a więc znacznie dłużej niż dotychczas sądzono. Wyniki badań opublikowało czasopismo „Nature”.
Zerina Johanson, paleontolog z Muzeum Historii naturalnej w Londynie wraz z australijskimi kolegami badała skamieniałe szczątki ryb pancernych. Naukowcy odkryli m. in. zarodki wewnątrz ciał skamieniałych ryb z rodzajów: Materpiscis, Austroptyctodus i Incisoscutum. Odkrycie to rzuca nowe światło na historię reprodukcji wszystkich kręgowców, w tym ludzi.
Okazuje się, że wewnętrzne zapłodnienie było dość powszechne u pancernych ryb, zamieszkujących rafy koralowe w okresie Dewonu. Szukanie dowodów na poparcie tej tezy nie było jednak łatwe. Do niedawna badacze uważali, że mamy do czynienia nie ze skamieniałymi zarodkami, ale z ostatnim posiłkiem ryby, która nie zdarzyła już strawić upolowanej ofiary. Było to o tyle prawdopodobne, że u większości współczesnych ryb ma miejsce zapłodnienie zewnętrzne: plemniki i jajeczka łączą się dopiero w wodzie. Rozstrzygające okazało się jednak szczegółowe badanie miednicy prastarych ryb, oraz położenia ich płetw. Okazuje się, że w trakcie kojarzenia samce pradawnych ryb przytrzymywały partnerki, podobnie jak ma to miejsce współcześnie u rekinów.
Ekologia.pl
Bibliografia
- Czasopismo „Nature”;
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Ciekawostki przyrodnicze
Eko technologie
Ekologiczna żywność