Węże morskie a pragnienie
Aby to zbadać zespół naukowców złapał w pobliżu jednej z wysp niedaleko Tajwanu grupę węży morskich. Gady zważono i przez dwa tygodnie przetrzymano w warunkach zbliżonych do naturalnych, jednak bez dostępu do słodkiej wody. Ponowna kontrola wagi ujawniła, że gady są mocno odwodnione. Następnie przez 20 godzin trzymano je w słonej wodzie, ale waga zwierząt nie zmieniła się. Wszystko wróciło do normy po umieszczeniu węży w wodzie słonawej i słodkiej – zwierzęta szybko odzyskały wagę.
.
Według naukowców węże morskie mogą pozyskiwać słodką wodę na dwa sposoby. Po pierwsze wiele z nich występuje w pobliżu ujść strumieni i rzek. Taka sodka woda może występować jeszcze wiele mil od lądu, zanim wymiesza się ze słoną. Kolejnym źródłem słodkiej wody są opady. Po deszcz u na powierzchni morza utrzymuje się przez pewien czas cienka warstwa słodkiej wody. Dzieje się tak, ponieważ woda słodka ma mniejszą gęstość niż morska.
Odkrycie tłumaczy występowanie węży morskich, które do tej pory było zagadką. Okazało się, ze wiele gatunków występuje w pobliżu ujścia rzek i strumieni lub na obszarach o dużej liczbie opadów. Sam gruczoł solny pełni natomiast rolę regulatora jonów chloru i sodu we krwi.