Zwierzęta zagrożone klimatem
Globalne ocieplenie jest zagrożeniem nie tylko dla zwierząt zamieszkujących Arktykę i Antarktydę. Raport naukowców wskazuję, że zmiany klimatu już teraz odczuwają zwierzęta takie jak flamingi, delfiny i woły piżmowe.
Wildlife Conservation Society to amerykańska organizacja zajmująca się ochroną przyrody i chronionymi gatunkami. W ostatnm tygodniu naukowcy związani z tą organizacja opublikowali raport o „nieznanych” ofiarach zmian klimatycznych. Okazuje się, że na skutek globalnego ocieplenia cierpią nie tylko niedźwiedzie polarne czy też pingwiny. Oto niektóre z gatunków zagrożonych zmianami klimatycznymi:
Flamingi – ptaki te już teraz dotkliwie odczuwają spadek dostępności i jakości podmokłych siedlisk gdzie zerują i wychowują młode. Siedliska tych ptaków kurczą się m in. na Karaibach, w Afryce a także w Azji oraz Ameryce Południowej.
Żółw szylkretowy – biologia tych oceanicznych gadów w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. Płeć tych zwierząt (podobnie jak wielu gatunków gadów) zależy od temperatury inkubacji jaj, wraz z jej wzrostem zostaje zaburzony optymalny stosunek płci, co może skutkować problemami z reprodukcja w przyszłości.
Pingwin magellański – ostatnio obserwuje się tendencje do późniejszego rozpoczęcia sezonu godowego. Ponadto w związku z mniejsza zasobnością wód przybrzeżnych, w poszukiwaniu pokarmu zwierzęta odpływają znacznie dalej od brzegu. W efekcie liczebność największych populacji tego gatunku w Patagonii spadła w ostatnich latach o 20%. Pingwiny innych gatunków także stały się mniej liczne.
Piżmowół – gatunek ten zasiedla arktyczne rejony Ameryki Północnej, od Alaski po kanadę i Grenlandię. Wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej niedźwiedzi brunatnych (podgatunek grizzly) pojawia się na terenach zamieszkiwanych przez piżmowoły. W efekcie wół piżmowy znacznie częściej pada ofiarą tych drapieżników.
Pekari białobrody – ten niewielki ssak zamieszkujący Amerykę Południowa i Środkową jest uzależniony w podczas pory suchej od występowania płytkich stawów i oczek wodnych. Wraz z ociepleniem takich okresowych źródeł wody ubywa a w konsekwencji spada liczebność populacji tych ssaków.
Inne zagrożone zwierzęta to m in. kilka gatunków naczelnych, delfiny słodkowodne, lemingi, koralowce a także liczne gatunki płazów oraz ptaków wędrownych związanych z Arktyką. ONZ planuje rok 2010 ogłosić rokiem różnorodności biologicznej, podkreślając coraz częstsze znikanie z naszej planety kolejnych gatunków roślin i zwierząt.