Czy gdańska Kokosanka zdobędzie tytuł Pingwina Roku?
Ekologia.pl Wiadomości Czy gdańska Kokosanka zdobędzie tytuł Pingwina Roku? Wszystko zależy od Ciebie

Czy gdańska Kokosanka zdobędzie tytuł Pingwina Roku? Wszystko zależy od Ciebie

Kokosanka jest niekwestionowaną gwiazdą gdańskiego zoo. Lubi śledzie, bieganie po wybiegu i flesze aparatów. Jest to też jedyny pingwin albinos, który ma szansę zdobyć prestiżowy tytuł Pingwina Roku.

Pingwin Kokosanka

Pingwin przylądkowy – KOKOSANKA, fot. zoo.gdansk.pl

Kokosanka to prawdopodobnie jedyny pingwin albinos przylądkowy na świecie. Mimo dzielących ją różnic udało jej się odnaleźć wśród czarno-białych pingwinów i znaleźć partnera. Uwielbia śledzie bałtyckie, szczególnie te wyjadane prosto z wiaderka. A dlaczego jest wyjątkowa?

Kokosanka wykluła się w 2018 roku, a jej wygląd wynika z anomalii genetycznej, która uniemożliwia jej organizmowi wytwarzanie melaniny, która barwi pióra, skórę, futro i włosy. Kokosanka ma również charakterystyczne czerwone oczy. Z powodu choroby widoczne są jej naczynia krwionośne, co daje taki efekt.

Kokosanka bierze udział w zawodach i właśnie znalazła się w finałowej trójce konkursu na Pingwina Roku. Ostateczne głosowanie już w niedzielę.

Głosować można poprzez stronę, a także dodając swoje reakcje pod postami i relacjami Penguins International https://www.penguinsinternational.org/motpm-voting

Międzynarodowy konkurs March of the Penguin Madness urządza organizacja Penguins International, która zajmuje ochrona tych wyjątkowych stworzeń.

Przy okazji konkursu gdańskie zoo zwraca uwagę na problem z jakimi muszą sobie radzić pingwiny przylądkowe żyjące w naturze. Od 1900 roku nastąpił spadek populacji o ponad 95%. Jeszcze w 2000 roku wielkość populacji szacowano na ponad 50 000 par, w 2020 roku tylko na niecałe 20 000 par. Dzięki wsparciu wielu organizacji, placówek i ludzi trend ten powoli udaje się odwracać.  – czytamy na profilu społecznościowym Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments