Delfiny z gąbką na nosie
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Delfiny z gąbką na nosie

Delfiny z gąbką na nosie

Delfiny posługują się gąbką, aby sprawniej polować. Nakładają ją na czubek pyska. Okazuje się, że to samiczki częściej wykorzystują tę niezwykłą umiejętność.

Fot.: Janet Mann, PNAS

Fot.: Janet Mann, PNAS

Pierwszy raz zaobserwowano delfiny posługujące się gąbkami w Shark Bay (Australia), w 1980 roku. Naukowcy uważają, że gąbki pełnią funkcję ochronną pysku podczas przeczesywania morskiego dna porośniętego roślinnością. Dodatkowo gąbka ułatwia schwytanie ryby, co sprawdzili naukowcy w najlepszy z możliwych sposobów: eksperyment był bardzo prosty – podczas nurkowania badacze owinęli dłonie w gąbkę i… sami spróbowali znaleźć rybę, co podobno  ostatecznie się udało. 

Badania prowadzone przez Janet Mann z Georgetown University w Waszyngtonie  pokazały, że tylko samiczki są ciekawe, w jaki sposób wykorzystywać właściwości gąbki. Nauki matki nie wzbudzają natomiast zainteresowania samców. Naukowcy podejrzewają, że metoda stosowania gąbek została kiedyś odkryta przez samicę delfina i od tamtej pory jest przekazywana kolejnym pokoleniom.

Do niedawna sądzono, że w tak efektywny sposób przedmiotami potrafią posługiwać się tylko naczelne i – w niektórych przypadkach – ptaki.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. New Scientist;
4.8/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments