Dlaczego kierowcy drogich aut lubią łamać przepisy drogowe?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Dlaczego kierowcy drogich aut lubią łamać przepisy drogowe?

Dlaczego kierowcy drogich aut lubią łamać przepisy drogowe?

Według nowych badań Uniwersytetu Helsińskiego wielu właścicieli Audi i BMW zachowuje się bardziej agresywnie na drodze niż kierowcy mniej luksusowych aut. Z drugiej strony, fińska analiza wykazała, że drogie marki przyciągają również bardziej świadome i odpowiedzialne typy osobowości.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Już wcześniejsze badania dowiodły, że kierowcy drogich samochodów nie przestrzegają zasad ruchu drogowego tak często, jak osoby jeżdżące tańszymi autami. W 2018 roku analiza z Yle wykazała, że kierowcy BMW, Audi i Mercedes Benz zdobyli największą liczbę mandatów za przekroczenie prędkości w poprzednim roku.

Czy to samochód sprawia, że zachowują się agresywnie za kierownicą, czy też konkretne typy ludzi przyciągają takie samochody?

W najnowszym badaniu, pod kierownictwem profesora psychologii społecznej Jana-Erika Lönnqvista z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Uniwersytetu Helsińskiego, sprawdzono czy pewne typy osobowości z zamiłowaniem do luksusowych samochodów rzeczywiście mają zwiększoną tendencję do łamania przepisów ruchu drogowego.

Badacz zapytał 1900 właścicieli aut o ich nawyki w trakcie jazdy, nawyki konsumpcyjne i zamożność, a także o ich cechy osobowości. Badanie Lönnqvista jest zatytułowane: „Nie tylko dupki jeżdżą Mercedesem. Oprócz nieprzyjemnych mężczyzn, także sumienni ludzie jeżdżą samochodami o wysokim statusie”.

Lönnqvist powiedział, że wyniki analizy są niezaprzeczalne: samocentryczni mężczyźni z silnymi, lekceważącymi, nieczułymi cechami osobowości byli znacznie bardziej skłonni do posiadania marek pojazdów wysokiej klasy, takich jak Audi, BMW i Mercedes Benz.

„Te cechy osobowości wyjaśniają chęć posiadania produktów o wysokim statusie, a te same cechy wyjaśniają również, dlaczego tacy ludzie łamią przepisy ruchu drogowego częściej niż inni” ‒ powiedział Lönnqvist w oświadczeniu.
 
„Odkryliśmy również, że osoby, które pociągały samochody o wysokim statusie, są to ludzie, którzy często uważają się za lepszych i chętnie pokazują to innym” ‒ wyjaśnił.

Jednak Lönnqvist dodał, że jest zaskoczony, że jego badania wykazały również, że inne typy osobowości przyciągają wysokiej klasy pojazdy. Opisał tę grupę jako utalentowanych, rzetelnych, dobrze zorganizowanych ludzi, którzy osiągają sukcesy zawodowe.

„Takie osoby przywiązują dużą wagę do wysokiej jakości. Wszystkie marki samochodów mają określony wizerunek, a prowadząc niezawodny samochód, wysyłają wiadomość, że sami są niezawodni” ‒ uzasadnił profesor.

Co z kobietami?

Innym znaczącym odkryciem w badaniu było to, że sumienny typ osobowości, który wybierał pojazdy z górnej półki, obejmował zarówno mężczyzn, jak i kobiety, podczas gdy kierowcy drogich aut, którzy mieli cechy egocentryczne i często łamali przepisy drogowe, byli wyłącznie mężczyznami.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. https://www.treehugger.com/cars/new-finnish-study-confirms-bmw-and-audi-owners-drive-idiots.html; 2020-02-03;
4.8/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bogaty mniej się boi mandatów, bo nie jest on dla niego takim wydatkiem, jak dla biednego. To chyba oczywiste. Dodatkowo ma większe możliwości wybronić się w sądzie (dobry adwokat kosztuje) czy nawet skorumpować funkcjonariusza. Wiadomo też, że ktoś bogaty jest pewny siebie i nie zalękniony, jak żyjący od 1 do 1 robotnik, podwładny takiego bogacza.