BRUDNICA NIEPARKA. Gąsienica opętana przez wirusa
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Gąsienice ćmy opętane przez wirusa

Gąsienice ćmy opętane przez wirusa

Gąsienica ćmy brudnicy nieparki
Gąsienica ćmy brudnicy nieparki

Gąsienice ćmy brudnicy nieparki pod wpływem pewnego wirusa całkowicie zmieniają swoje zachowanie. Opuszczają bezpieczne kryjówki, wchodzą na wierzchołki drzew i objadają się liśćmi – informuje Sciencedaily.com.

Zdrowe larwy prowadzą normalny tryb życia. Jednak kiedy zostaną zaatakowane przez bakulowirusa wszystko się zmienia. Gąsienice zaczynają lekceważyć wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa i objadają się liśćmi. Owady nie linieją, a namnażający się wirus w końcu doprowadza do ich śmierci.

Dziwne zachowanie gąsienicy było znane od dawna, jednak dopiero teraz naukowcy wytłumaczyli to zjawisko. Gen wirusa, którym są zakażone larwy, unieruchamia gen odpowiadający za linienie. Zamiast linieć, gąsienice wspinają się na wierzchołki drzew i giną. Ich ciała rozpływają się na roślinach, przez co zarażane są inne gąsienice.

Podobne przypadki wpływu na zachowanie zwierząt są już znane od jakiegoś czasu. Przykładem mogą być myszy, które zarażone pierwotniakiem wywołującym toksoplazmozę, przestają się bać kotów.

Ekologia.pl

4.6/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments