Historyczna rezolucja ONZ pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Historyczna rezolucja ONZ pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem

Historyczna rezolucja ONZ pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem

Światowi przywódcy zgadzają się na opracowanie „historycznego” traktatu o odpadach z tworzyw sztucznych. Rezolucja zgromadzenia środowiskowego ONZ została okrzyknięta największą umową klimatyczną od czasu porozumienia paryskiego w 2015 roku.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Światowi przywódcy, ministrowie środowiska i inni przedstawiciele 173 krajów zgodzili się na opracowanie prawnie wiążącego traktatu w sprawie tworzyw sztucznych, co wielu opisywało jako historyczny moment.

Rezolucja, uzgodniona na zgromadzeniu ONZ ds. ochrony środowiska w Nairobi w Kenii, wzywa do zawarcia traktatu obejmującego „pełny cykl życia” tworzyw sztucznych od produkcji do utylizacji. Została opisana przez szefa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) jako najważniejsza wielostronna umowa środowiskowa od czasu porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 roku.

„Na tle zawirowań geopolitycznych zgromadzenie ONZ ds. środowiska pokazuje najlepszą współpracę wielostronną” – powiedział Espen Barth Eide, prezes UNEA-5 i norweski minister ds. klimatu i środowiska. „Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych urosły do rozmiarów epidemii. Dzięki dzisiejszej rezolucji jesteśmy oficjalnie na dobrej drodze do jej zatrzymania”.

Około 7 miliardów z szacowanych 9,2 miliardów ton tworzyw sztucznych wyprodukowanych w latach 1950-2017 to obecnie odpady. Około 75% tych odpadów znajduje się na składowiskach lub przemieszcza się w środowiskach i ekosystemach lądowych i wodnych. Każdego roku do oceanu trafia około 11 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, a w ciągu 20 lat ilość ta może się potroić.

Co to oznacza? Jakie zmiany nas czekają?

Zgromadzenie ONZ ds. Środowiska stwierdziło, że międzynarodowy traktat dotyczący tworzyw sztucznych zajmie się całym cyklem życia plastiku, w tym jego produkcją, projektowaniem i utylizacją.

Odzwierciedlałoby to również „różnorodne alternatywy” dla tworzyw sztucznych, takie jak materiały nadające się do ponownego użycia i recyklingu, oraz potrzebę zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu ułatwienia dostępu do technologii. Na razie organ ONZ będzie potrzebował czasu i pracy, aby określić prawnie wiążące zasady i zamierza je ukończyć i sfinalizować do końca 2024 r.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. BBC News, Helen Briggs; "Plastic pollution: Green light for 'historic' treaty"; bbc.com; 2022-03-03;
4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments