Jeże w Europie na skraju wyginięcia: ludzie są największym zagrożeniem!
Ten ikoniczny symbol polskiej przyrody może zniknąć z naszego krajobrazu! Jeż europejski lub zachodnioeuropejski, kiedyś szeroko rozpowszechniony w Europie, został teraz uznany za zagrożony wyginięciem. Jego liczebność spadła aż o 33%.
Jakie są główne przyczyny spadku populacji jeży w Europie?
Jeże były kiedyś powszechne w całej Europie i do tej pory były wymienione jako gatunki „najmniejszej troski” na Czerwonej Liście gatunków zagrożonych wyginięciem, ale rozwój miast i dróg, intensywne rolnictwo, które poprzedzielały ich siedliska sprawiły, iż to kolczaste stworzenie jest obecnie klasyfikowane jako „bliskie zagrożenia”. W ciągu ostatniej dekady ich populacja spadła o co najmniej 30% na większości obszaru ich występowania.
Abi Gazzard, pracownik programowy w IUCN, powiedział: „Niestety, dowody wskazują na niepokojący i powszechny trend spadkowy. Ocena czerwonej listy podkreśla również niepewność danych – na przykład granice zasięgu tego gatunku nie do końca są jasne, a wiedza na temat jego populacji jest niekompletna. Nadal istnieje szansa na powstrzymanie spadku populacji jeży zachodnioeuropejskich i musimy dążyć do zapobiegania dalszemu pogarszaniu się ich statusu”.
Jak chronić jeże?
Stowarzyszenie Mammal Society wzywa ludzi do dbania o jeże poprzez odpowiedzialne ogrodnictwo. Obejmuje to pozostawianie małych luk w ogrodzeniach, aby umożliwić jeżom przemieszczanie się między ogrodami, niestosowanie pestycydów i tworzenie schronień z liści i bali lub domków dla jeży.
Hope Nothhelfer, pracownik ds. komunikacji w Stowarzyszeniu Mammal Society, powiedział: „Ten spadek prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem dla przeciętnego człowieka. Kiedy w rozmowie pojawia się temat jeży, nie mija dużo czasu, zanim ktoś powie, że po prostu ich już nie widuje. Mamy nadzieję, że w miarę jak jeże stają się coraz bardziej odległym wspomnieniem z naszego dzieciństwa, odpowiemy działaniami, które przywrócą te wspomnienia do życia”.