Kamery zarejestrowały 35 rzadkich nosorożców w Indonezji
Kamery zainstalowane w indonezyjskiej dżungli na wyspie Jawa zarejestrowały obecność 35 osobników z gatunku nosorożca jawajskiego krytycznie zagrożonego wyginięciem – poinformowały miejscowe władze za pośrednictwem agencji AFP.
W skład populacji wchodzi pięcioro młodych. 44 kamery na podczerwień zostały zainstalowane przez indonezyjskie Ministerstwo Leśnictwa w ubiegłym roku na terenie parku narodowego Ujung Kulon.
„Kamery wychwyciły obecność 22 samców i 13 samic. Wśród pięciorga młodych jest jedna samica i cztery samce”– powiedział dyrektor działu ochrony bioróżnorodności ministerstwa Bambang Novianto. Dodał, że odkrycie młodych świadczy o rozwoju populacji.
Problem stanowi jedynie brak równowagi między liczebnością samców i samic. „Jest więcej osobników płci męskiej niż żeńskiej. Martwimy się, że to będzie skutkowało rywalizacją o partnerki, a to doprowadzi do śmiertelnych pojedynków” – wyjaśnił Novianto.
Dla zwiększenia ochrony nosorożców ministerstwo szykuje rezerwat na terenie 38 tys. ha należących do parku narodowego Ujung Kulon, który zajmuje powierzchnię 112 tys. ha. „Będzie nam łatwiej monitorować populację, a proces jej powiększania będzie bardziej efektywny” – podkreślił Novianto. Jak dodał, władze chcą do 2015 roku zwiększyć liczebność nosorożca jawajskiego do 70-80 sztuk.
Nosorożec jawajski różni się od nosorożca białego mniejszym wzrostem, pojedynczym rogiem i fałdami zwisającej skóry. W jawajskim parku żyją najprawdopodobniej 44 osobniki. Jest to jedyna rozwijająca się populacja tego krytycznie zagrożonego gatunku.
Azjatyckie nosorożce są na skraju wyginięcia, gdyż ich rogi są cenione w tradycyjnej medycynie chińskiej i koreańskiej, mimo że większość państw w tym regionie zabroniło handlu tym towarem.