Łapki gekona natchnęły naukowców!
Przyroda potrafi inspirować naukę. Rozwiązania, które podpowiada natura są wykorzystywane w najróżniejszych dziedzinach. Obserwujemy anatomię zwierząt, ponieważ dzięki temu potrafimy budować doskonalsze konstrukcje.
Gekon. Natura wyposażyła go w umiejętności, które inspirują naukowców. Sympatyczny gad potrafi chodzić po gładkich powierzchniach. Dosłownie „przykleja się” do podłoża. Z łatwością przywiera do drzew, ścian i skał. Niełatwo sprawić by zagapił się i spadł. Dlaczego? Dzięki budowie łapek! Ich spód pokryty jest tysiącami mikroskopijnych nanoigiełek, które w kontakcie z podłożem działają jak klej. Mają od 10 do 100 mikrometrów długości. Przylegają bardzo mocno, ale gekon potrafi bez wysiłku podnieść stopę – tę właściwość starają się wykorzystać naukowcy.
Gekon trzyma się powierzchni dzięki oddziaływaniom Van der Waalsa. To zjawisko polega na wzajemnym oddziaływaniu molekuł (elektrycznie obojętnych atomów). Liming Dai z Uniwersytetu w Dayton, wraz z kolegami, skonstruował urządzenie inspirowane „technologią gekona” – informuje US National Science Fundation. Urządzenie przylega do podłoża z siłą 10 krotnie większą niż łapki jaszczurki – stu Newtonów na centymetr kwadratowy. Jednocześnie łatwo je od podłoża oddzielić.
Urządzenie, które może mieć tysiące zastosowań, składa się z dwóch warstw węglowych nanorurek. Pierwsza z nich to proste igiełki, druga zaś kręcone mikrowłoski, które przylepiają się do podłoża. Urządzenie działa podobnie do łapek gekona. Tak jak przedstawia obrazek nr 2 – jeśli będziemy ciągnąć pod odpowiednim kontem, włoski całą powierzchnią przylegną do podłoża i urządzenie mocno przylgnie do powierzchni. Jeśli natomiast odciągniemy urządzenie nie zmieniając konta nachylenia, odklei się od powierzchni z zaskakującą łatwością. To właśnie dzięki podobnej właściwości gekon potrafi szybko biegać – pomimo kleistych właściwości swoich łapek!