Las sosnowy i jego oczyszczająca moc
Jak wynika z badań las sosnowy jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla – informuje Ministerstwo Środowiska.
Na konferencji w Mierzęcinie zostały przedstawione niepublikowane dotąd wyniki pionierskich badań naukowych, które przeanalizowały pochłanianie CO2 w czasie rzeczywistym nad lasem.
Przez cztery lata na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych badano proces pochłaniania CO2 z atmosfery przez ekosystem leśny. Zasadniczym celem projektu było określenie rocznych strumieni CO2 netto (będących różnicą między ilością emitowaną a pochłoniętą) nad lasem w nadleśnictwie Tuczno.
Co pokazały analizy? Z przeprowadzonych badań wynika, że sosnowy las w wieku 56 lat jest silnym pochłaniaczem CO2. Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar. – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.
Zdaniem resortu otrzymane wyniki są obiecujące z punktu widzenia wpływu lasów na ogólny krajowy bilans dwutlenku węgla i mogą mieć wpływ na przyszłą politykę klimatyczną.
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![Iryd w układzie okresowym pierwiastków. Źródło: shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/shutterstock-1724505112_1000x667.jpg)
Iglaki fotosyntetyzują przez cały rok, nie zależnie od pory roku. Niestety sa wrażliwsze na zanieczyszczenia od drzew liściastych.