Loty godowe kolibra
Zalecając się do samiczek, samce koliberka żarogłowego (Calypte anna) znoszą podczas lotu przeciążenia, które odebrałyby przytomność pilotowi myśliwca
Z czego wynika takie zachowanie? Jak twierdzi badający koliberki Chris Clark, biolog z University of California w Berkeley, wynika toz ostrej konkurencji między samcami podczas zalotów. – czytamy na łamach „New Scientist”.
Clark wykorzystując bardzo szybką kamerkę video dowiódł, iż ptaki te są najszybciej poruszającymi się kręgowcami świata.
Aby skłonić samce do akrobacji, pokazywał im wypchane samice. Na ich widok koliberki wykonywały lot po torze przypominającym literę U. Podczas lotu nurkowego przebywały niemal 400 długości ciała w ciągu sekundy. To wynik niemal dwa razy lepszy niż w przypadku nurkującego sokoła wędrownego i nieco lepszy niż dla jaskółki. Z kolei rozpostarcie skrzydeł i ogona nad ziemią i lot w górę oznaczają przyspieszenie dziesięciokrotnie większe od ziemskiego (10g). Tymczasem piloci myśliwców już przy 7 g mogą mieć trudności z widzeniem i tracić przytomność, ponieważ krew odpływa im z głowy.
Według Clarka małe rozmiary ciała koliberków sprawiają, że są stosunkowo odporne na przeciążenia – różnice w ciśnieniu krwi w różnych częściach ich układu krążenia nie mogą być znaczne. W dodatku przeciążenie trwa tylko 1/3 sekundy (człowiek traci przytomność po przeciążeniu o podobnej wartości trwającym sekundę). Dodatkowym, odkrytym wcześniej przez Clarka sposobem zaimponowania samicom jest ćwierkający dźwięk, wydawany podczas powietrznych ewolucji przez piórka na ogonie koliberka. Głośność tego ćwierkania może zależeć od prędkości osiąganej przez ptaka.







Małe rozmiary sprawiają, że odległość serca od mózgu jest mała, więc tętnice są w stanie dostarczyć doń krew:) Koliber macha skrzydełkami 80 razy na sekundę, potrafi zawisać w locie, wykonują obrót skrzydeł o 180 st. Potrafią dowolnie skręcać w locie, niektóre gatunki noca, gdy temperatura spada potrafią obniżyć swoje tętno:) Jedzą nektar, żeby wyrównać straty energii w locie-musza latać, żeby utrzymać ciepło musza jeść bardzo dużo, język niektórych gatunków zwija się rozwija 20 razy na sekundę, żeby wydobyc nektar z kwiatu, często jest przystosowanie budowy kwiatu do danego gatunku kolibra, kolibry to jedne z wielu ptaków zapylających kwiaty:)