Kontrola NIK w Mazurskim Parku Krajobrazowym
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko NIK: wiele nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym

NIK: wiele nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym

NIK w Mazurskim Parku Krajobrazowym
NIK w Mazurskim Parku Krajobrazowym

Nieodpłatne udostępnianie gruntów, niekorzystne dzierżawy, zgubione hektary i działalność rolnicza w rezerwacie – takie nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym ujawniła kontrola NIK.

Delegatura NIK w Olsztynie przeprowadziła w Mazurskim Parku Krajobrazowym z siedzibą w Krutyni (MPK) kontrolę gospodarowania nieruchomościami otrzymanymi od Agencji Nieruchomości Rolnych i starostw powiatowych, działających w imieniu Skarbu Państwa. Działalność MPK oceniona została negatywnie. Skierowano zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Jakie nieprawidłowości w Mazurskim Parku Krajobrazowym ujawniła kontrola NIK? Kierownictwo Mazurskiego Parku Krajobrazowego za darmo i bez zgody Prezesa ANR (poza jednym wyjątkiem) udostępniało swoje nieruchomości m.in. fundacjom i stowarzyszeniom, mimo że dostawały one dotacje na prowadzenie tego rodzaju działalności. Kierownictwo Parku podpisało także niekorzystną dla MPK umowę dzierżawy nieruchomości „Folwark Łuknajno”. W wielu wypadkach Park ponosił dodatkowe koszty, odprowadzając podatki za udostępniane nieruchomości.

Kontrolerzy zwrócili również uwagę na znaczące braki i nieprawidłowości w dokumentacji, które wskazywały na złą organizację pracy i niewłaściwy nadzór nad Parkiem: kierownictwo nie wiedziało np. ani o ponad 500 hektarach gruntów, którymi powinno zarządzać, ani o łamaniu zakazów obowiązujących w rezerwacie ornitologicznym „Siedem Wysp”.

Zawiadomienie o uwagach, ocenach i wnioskach, zawartych w wystąpieniu pokontrolnym przesłano m.in. do organu nadzorującego Mazurski Park Krajobrazowy, czyli marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto do rzecznika dyscypliny finansów publicznych skierowane zostało zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych, w związku z pominięciem w toku przeprowadzonej inwentaryzacji gruntów o powierzchni 569,1 ha i wartości co najmniej 1.355,3 tys. zł.

Źródło: NIK
4.7/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Parki krajobrazowe nie powinny być zabudowywane ani wycinane dopóki nie zagrażają ludziom i ich mieniu powinny być zostawione w spokoju:)