Pszczoły w miastach. Coraz więcej uli na dachach budynków.
Ekologia.pl Wiadomości Pszczoły kolonizują dach urzędu! Dają pyszny i zdrowy miód.

Pszczoły kolonizują dach urzędu! Dają pyszny i zdrowy miód.

Około 200 tysięcy pszczół mieszka na dachu gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 w Toruniu. W pięciu ulach ma swoje domy pięć pszczelich rodzin, które od kilku lat pozwalają cieszyć się wspaniałym miodem.

Pszczoły na dachu urzędu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na dachu Urzędu Marszałkowskiego znajduje się pasieka, gdzie od kilku lat w pięciu ulach mieszka pięć pszczelich rodzin liczących 40-50 tysięcy owadów każda. To niewielka pasieka, z której miód zapakowany w niewielkie słoiczki jest oryginalnym prezentem dla gości Urzędu Marszałkowskiego.

Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymuje bioróżnorodność. Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół chciałbym złożyć życzenia wszystkim pszczelarzom, którzy dbają o dobrostan tych niezwykle cennych owadów, ale również przyrodnikom i wszystkim mieszkańcom regionu, którzy swoim odpowiedzialnym zachowaniem dbają o środowisko  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, prywatnie zapalony pszczelarz.

Miejskie pszczoły latają po okolicy, zbierając nektar z lokalnych drzew i kwiatów. Wytwarzany przez nie miód powstaje na bazie nektarów lipowego i akacjowego. Jest on za każdym razem sprawdzany – z powodzeniem przechodzi badania czystości, jest zdrowy i można go spokojnie spożywać.

Coraz więcej miast wspiera pszczoły, zakładając ule na dachach hoteli, restauracji, gmachów publicznych. W Toruniu pasiekę utrzymują m. in. Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments