Suche olejki – właściwości, działanie i zastosowanie | ekologia.pl
Ekologia.pl Kobieta Uroda Suche olejki – właściwości, działanie i zastosowanie

Suche olejki – właściwości, działanie i zastosowanie

Suche olejki” to hasło, które coraz częściej pojawia się w publikacjach kosmetycznych i reklamach, ale w większości przypadków nie jest prawidłowo rozumiane. Wbrew nazwie nie chodzi bowiem wcale o oleje wysuszone na proszek, ale klasyczne tłuste ciecze o specyficznej konsystencji. Ta ostatnia wpływa przede wszystkim na komfort stosowania, ale także właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne suchych olejków.

Aplikacja suchego olejku w sprayu po wyjściu spod prysznica. Źródło: shutterstock

Aplikacja suchego olejku w sprayu po wyjściu spod prysznica. Źródło: shutterstock
Spis treści

Wykorzystanie olejów roślinnych do pielęgnacji urody sięga tysięcy lat wstecz. Już starożytne Egipcjanki z ochotą aplikowały na twarz olejek rycynowy, moringa czy sezamowy, aby ochronić się przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiec starzeniu. Owe wieki doświadczeń pozwoliły dokonać klasyfikacji olejów kosmetycznych nie tylko pod względem zastosowania, ale także fizycznych i chemicznych właściwości.

Co to są suche olejki?

Suche oleje to takie, które po nałożeniu na skórę szybko się wchłaniają i nie pozostawiają po sobie tłustej warstwy. W rzeczywistości nie chodzi więc wcale o suchość danego oleju, który wciąż pozostaje cieczą, ale o efekt jaki daje na skórze. W przeciwieństwie do tzw. mokrych olejów, których obecność widać jeszcze godzinami po aplikacji, suche oleje od razu po zastosowaniu są praktycznie nie do zauważenia. Ich konsystencja jest zazwyczaj gęstsza, ale też wyraźnie lżejsza, dzięki czemu lepiej jest wchłaniana przez naskórek.

Pod względem chemicznym suche oleje są szczególnie bogate w kwas linolowy, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy przypominający strukturą naturalne ludzkie sebum, a przez to doskonale absorbowany przez komórki skóry. Brak tłustego, śliskiego filmu ma naturalnie i swoje wady – suche olejki nie bardzo nadają się do masażu i dlatego często sprzedawane są w formie sprayu, który ułatwia równomierne rozprowadzanie pod skórze.

Najpopularniejsze suche olejki i ich właściwości

Wszystkie znane nam oleje roślinne można podzielić na suche i mokre. Dodatkowo producenci kosmetyków proponują nam często gotowe mieszanki różnych suchych olejków, nieraz i z dodatkami zapachowymi czy odżywczymi. W pielęgnacji urody najczęściej wykorzystuje się:

  • Olej jojoba – pochodzący z krzewu simondsii kalifornijskiej odznacza się właściwościami antyutleniającymi oraz przeciwzapalnymi, a zarazem wyjątkową stabilnością w długim okresie czasu. Z badań naukowych wynika, że jest on w stanie stymulować naturalną produkcję kolagenu i przyspiesza gojenie ran oraz poparzeń.
  • Olej z awokado – tłoczony z pestek dobrze znanych nam zielonych owoców na cele kosmetyczne jest rafinowany i bielony, przyjmują postać lekkiego, słomkowego oleju bez wyraźnego zapachu. Wyjątkowo bogaty w beta-karoten, witaminy A, D i E oraz lecytynę, stanowi doskonałą ochronę przed promieniami UV. Posiada też właściwości antybakteryjne i wspomaga leczenie łuszczycy.
  • Olej sezamowy – częściej stosowany w kuchni niż w łazience, a szkoda; olej ten zawiera spore dawki witamin A, B i E i polecany jest w szczególności do łagodzenia skutków ubocznych zanieczyszczenia powietrza i wody, jak również promieniowania UV. Olej zawiera unikalne fenolowe związki (m.in. sezaminę, sezamolinę i sezamol) dzięki czemu chroni skórę przed działaniem wolnych rodników.
  • Olej z krokosza – tłoczony z nasion krokosza barwierskiego (Carthamus tinctorius), będącego zamiennikiem dla drogiego szafranu, olej ten cieszy się szczególną popularnością w zakresie poprawiania kondycji i tempa wzrostu włosów. Zasobny w witaminę E polecany jest również na szereg problemów skórnych związanych z nadwrażliwością oraz stanami zapalnymi.
  • Oj słonecznikowy – to kolejny przykład oleju, który kojarzy się raczej ze smażeniem niż toaletą, ale w rzeczywistości występuje w składzie wielu popularnych kosmetyków. Jego ogromną zaletą jest niska cena, ale także wyjątkowa lekkość i uniwersalność – nadaje się do wszystkich rodzajów skóry, nie podrażnia i nie zatyka porów. Istnieją wręcz badania, które dowodzą, że aplikowany noworodkom chroni je przed infekcjami przekazywanymi czasem w szpitalach.
  • Olej z pestek winogron – skutecznie poprawia elastyczność skóry, a przy tym posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej. Zawartość specyficznych antyoksydantów z rodziny antocyjan sprawia, że skutecznie wyrównuje też przebarwienia pigmentacyjne.
  • Olej z dzikiej róży – wyjątkowo ceniony w kosmetyce, ma działanie rozjaśniające, nawilżające, łagodzące, ale także skutecznie chroni przed słońcem. Z badań klinicznych wynika, że wspomaga produkcję kolagenu i może być z powodzeniem stosowany na trądzik różowaty, egzemę czy łuszczycę.

 

Olej jojoba – jeden z najpopularniejszych suchych olejów. Źródło: shutterstock

Suche olejki na skórę

Podstawową zaletą suchych olejów jest dogłębne nawilżanie skóry bez pozostawiania tłustego filmu. W efekcie, bezpośrednio po aplikacji można wykonać makijaż lub założyć ubrania, a skóra nie świeci się nieestetycznie, nie lepi i nie pozostawia plam wokół. Już kilkanaście sekund po nałożeniu oleju jest natomiast wyraźnie elastyczniejsza, mniej przesuszona i bardziej jednolita.

Suche olejki można stosować przy każdym rodzaju cery. Szczególnie korzystne są w kontekście skóry trądzikowej, do której nie poleca się mokrych olejów, zatykających pory i prowokujących pojawianie się dalszych ognisk zapalnych. Przeciwbakteryjne i przeciwutleniające właściwości antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych zawartych w poszczególnych olejach sprzyjają również aktywnemu zwalczaniu pryszczy oraz ograniczają blizny potrądzikowe.

Z drugiej strony, suche oleje są również idealnym wyborem do cery dojrzałej, z tendencją do przesuszania i zmarszczek. Wnikając głęboko w tkankę stymulują one produkcję kolagenu i poprawiają elastyczność, jędrność oraz gładkość skóry. Mogą być stosowane nawet we wrażliwych okolicach oczu.

Dalszym cennym zastosowaniem suchych olejków są chroniczne choroby skóry, takie jak egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Wszystkie one przebiegają z wyraźnym dyskomfortem w postaci świądu, łuszczenia, zaczerwieniania czy napięcia, a bogate w witaminy A i E oleje mogą przynieść wyraźną ulgę. Pozbawione konserwantów, substancji zapachowych, alkoholi czy innych kontrowersyjnych składników kosmetycznych, są doskonałą alternatywą dla klasycznych kremów drogeryjnych.

Suche oleje są też cenioną formą ochrony przed mrozem, wodą i promieniami UV (oczywiście w stopniu znacznie niższym niż filtry SPF) i mogą z powodzeniem być wykorzystywane do pielęgnacji skóry po oparzeniach słonecznych. Przy regularnym stosowaniu cera pozostaje stale nawilżona i odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne, a blizny i przebarwienia pigmentacyjne ulegają stopniowemu rozjaśnieniu.

Sposób stosowania: Dla maksymalnych efektów suche olejki najlepiej jest stosować po prysznicu, kąpieli lub myciu twarzy, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

Tabela przedstawiająca kosmetyczne właściwości suchych olejów; opracowanie własne

Suche olejki do włosów

Mimo że tłuste włosy nie kojarzą się nikomu dobrze, suche oleje są właśnie kosmetykiem bardzo dla fryzury wskazanym. Ich lekka konsystencja okazuje się błogosławieństwem dla przesuszonych, puszących się i łamliwych włosów, którym ewidentnie brakuje wilgoci. Oleje poleca się wcierać w skórę głowy dla złagodzenia świądu i suchości, a także pobudzenia wzrostu czupryny. Aplikowane na wilgotne włosy po myciu (w bardzo niewielkich ilościach) są natomiast doskonałą odżywką i kosmetykiem stylizacyjnym, który rywalizuje z drogimi fryzjerskimi olejkami.

Suche olejki doskonale nadają się do pielęgnacji włosów. Źródło: shutterstock

Pielęgnacja paznokci suchymi olejami

Nawilżające, przeciwzapalne i ochronne właściwości suchych olejów znajdują również zastosowanie w pielęgnacji paznokci. Poprawiają one wygląd zwłaszcza przesuszonej, chropowatej płytki i stymulują wzrost silniejszych, twardszych paznokci. Idealnie jest kilka kropli oleju rozgrzać porządnie w dłoniach, a następnie wsmarować w macierz paznokci. Zabieg ten można powtarzać nawet codziennie, a rezultaty będą widoczne już po 2-3 tygodniach.

Dla kogo suche olejki?

Jak widać suche olejki są uniwersalnym kosmetykiem, który nie tylko nadaje się do różnych typów skóry, ale także skutecznie pielęgnuje włosy oraz paznokcie. Nawet te najdroższe są przy tym atrakcyjnie konkurencyjne cenowo dla profesjonalnych kosmetyków, zwłaszcza, że jedna buteleczka może zastąpić kilka różnych opakowań.

Suche olejki można polecić każdemu, niezależnie od wieku i płci, ale najwięcej korzyści odniosą z nich osoby cierpiące na alergie, o wrażliwej, przetłuszczającej się i problematycznej skórze, która nie zawsze dobrze reaguje na klasyczne kosmetyki. To także doskonały wybór dla wszystkich miłośników przyrody i ekologii, którzy niechętnie sięgają po środki pielęgnacyjne oparte na związkach syntetycznych.

 

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
  1. „What is dry oil?” Daniel Yetman, https://www.healthline.com/health/dry-oil, 16/05/2022;
  2. “What Is Dry Oil? Benefits For Skin, Hair & Nails + How To Use Them Correctly” Leigh Winters, https://www.mindbodygreen.com/articles/what-is-dry-oil/, 16/05/2022;
  3. “A Brief History of Skincare Through the Ages” INB Medical, https://www.inbmedical.com/the-evolving-role-of-skincare, 16/05/2022;
  4. “The Best Dry Oils, According to Dermatologists and Naturopathic Doctors” Hilary Reid, https://nymag.com/strategist/article/best-dry-oils.html, 16/05/2022;
  5. “Dry Oil – What Is It, How To Use, And Benefits” Vindhya L. Veerula, https://www.stylecraze.com/articles/what-is-dry-oil-and-how-to-use-it-effectively/, 16/05/2022;
4.6/5 - (18 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

gdzie mozna znalezc olejek z drzewa rozanego albo ogolnie rozany ktory by byl na tradzik rozowaty ale jednak moze w plynie albo kremie?

dzieki za polecajki. od 3 tygodni jestem na acnerose i ogolnie mi sie podoba. zobaczymy jak bedzie dalej. na dany moment jest obiecujaco. ecospa nie znam ale poszukam czegos tez tam dla siebie. moze mi cos w oko wpadnie.

Ecospa ma wspaniałe produkty.

Nie wiem czy są czyste olejki różane do nakładania. Ja sama mam na pewno w składzie gdzieś olejek różany tylko nie wiem czy w którymś z kremów czy płynie z acnerose. Musiałabyś sprawdzić. Mam to na trądzik różowaty więc powiem tyle że działa to u mnie.